Tak więc jakie jest 5 najważniejszych korzyści, które płyną z włączenia selera naciowego do swojej diety?
Seler naciowy potrafi zmniejszyć stan zapalny
Okazuje się, że seler naciowy jest warzywem o ogromnym potencjale. Zawiera on bowiem przeciwutleniacze fitoskładnikowe, które mają silne właściwości przeciwzapalne. Okazuje się również, że to niepozorne warzywo jest bogatym źródłem flawonoli, a te z kolei przyczyniają się do zmniejszenia aktywności białek, odpowiedzialnych za procesy zapalne w organizmie.
Seler naciowy zawiera również w sobie związek chemiczny o dźwięcznej nazwie lueteolina.
To właśnie on zapobiega powstawaniu procesów zapalnych w komórkach mózgowych i hamuje namnażanie się bakterii wywołujących zapalenie błony śluzowej żołądka.
Seler naciowy obniża ciśnienie tętnicze krwi
Kolejną prozdrowotną właściwością selera naciowego jest fakt, że obniża on ciśnienie tętnicze krwi. Okazuje się, że zawarte w nim fitochemikalia pozwalają na rozluźnienie ścianek tętnic i tym samym na zwiększenie przepływu krwi. Co więcej, substancja ta działa rozluźniająco na mięsnie gładkie naczyń krwionośnych, a w ten sposób obniża ciśnienie krwi.
Nie można pominąć faktu, że seler jest również bogaty w azotany, a one również pozytywnie wpływają na ciśnienie tętnicze.
Ciekawostką jest fakt, że ta prozdrowotna właściwość selera naciowego została zauważona już kilkanaście lat temu. Stosowano go głównie w chińskiej medycynie ludowej, a także w Afryce, gdzie podawano go z octem kobietom w ciąży, by skutecznie obniżyć ich ciśnienie krwi.
Seler naciowy zapobiega cukrzycy
Okazuje się, że seler naciowy nie tylko może zapobiegać cukrzycy, ale także pomóc w jej leczeniu. Już 250 miligramów ekstraktu z liści tego warzywa, spożywane 3 razy dziennie, pomoże obniżyć poziom cukru we krwi. Zawarte w nim flawonoidy w postaci:
- apigenint
- luteolinty
- fenoplasty
Skutecznie chronią przed oksydacyjnym uszkodzeniem komórek trzustki, które odpowiedzialne są za produkcję insuliny, a także regulowanie poziomu glukozy we krwi. Warto wspomnieć, że seler naciowy jest również niezwykle bogatym źródłem kwertecyny, a to z kolei silny przeciwutleniacz, który reguluje wychwyt glukozy i stymuluje produkcję insuliny. W ten sposób przyczynia się on do zahamowania rozwoju cukrzycy.
Seler naciowy pomoże na problemy trawienne
Seler naciowy może stanowić skuteczne rozwiązanie wszelkich problemów trawiennych. Jest on bowiem cennym źródłem błonnika i pomaga uregulować częstotliwość wypróżnień i zmniejszyć zaparcia. Seler przyczyni się również do zachowania odpowiedniej kondycji jelit i utrzymania właściwej masy ciała. W tym momencie warto jeszcze raz podkreślić, że warzywo to jest bogatym źródłem przeciwutleniaczy.
To właśnie one pomagają w poprawieniu wyściółki żołądka i zmniejszają ryzyko wystąpienia wrzodów. Niektórzy specjaliści sugerują również, że regularne spożywanie selera naciowego może zmniejszyć ryzyko zapalenia żołądka, a także zahamować wzrost niepożądanych bakterii w jelitach.
Seler naciowy ochroni również wzrok
Jedną z większych korzyści prozdrowotnych, jakie wynikają z regularnego spożywania selera naciowego jest również to, że przyczyni się on do ochrony narządu wzorku. Zawarte w nim witaminy są przeciwutleniaczami, które zapobiegają zwyrodnieniu plamki żółtej, które pojawia się wraz z wiekiem. Co więcej, to właśnie to zwyrodnienie jest najczęstszą przyczyną utraty wzroku.
Oprócz witamin C i E w selerze naciowym można odnaleźć również witaminę A, która poprawia wzrok, a karotenoidy gromadzą się w siatkówce oka, by zapewnić jej właściwą i co najważniejsze skuteczną ochronę przed szkodliwymi czynnikami.