Właściwości białej kapusty
Od lat wiadomo, że biała kapusta wykorzystywana jest w lecznictwie, ponieważ posiada wiele witamin (C, A, z grupy witamin B i K oraz rutynę) i doskonale sobie radzi z szeregiem różnych dolegliwości. Przede wszystkim, doskonały wpływ na nasze zdrowie posiada nie tylko regularne spożywanie potraw z kapusty, ale i picie soku warzywnego. Natomiast na stłuczenia czy obrzęki warto stosować okłady z liści. Ponadto, większość osób nie wyobraża sobie sytuacji, w której w naszym menu zabrakłoby kapusty, ponieważ jest smaczna, zdrowa i niskokaloryczna (ok. 30 kalorii/100 gram).
Warto zwrócić uwagę na to, że do jednych z najbardziej znanych przysmaków z kapusty należą gołąbki. Otóż, zwykle są podawane razem z sosem pieczarkowym lub pomidorowym, a o ich wyjątkowości decyduje nadzienie, którego podstawą jest mięso mielone i ryż. Z pewnością, są bardzo sycące i smaczne, w związku z czym na naszych stołach goszczą nie tylko na co dzień, ale i od święta. Nie mniej znakomite są zupy kapuściane, które od wieków mają stałe miejsce w polskiej kuchni. Mowa tu głównie o kapuśniaczku i bigosie, które wręcz rozpływają się ustach. Oczywiście, ich wykonanie jest czasochłonne, gdyż nierzadko są nawet gotowane przez kilka dni, ale z drugiej strony naprawdę niewiele osób potrafi się im oprzeć.
Nie zapominamy również o gotowanej kapuście na zasmażce, która idealnie naddaje się na obiad. Doskonale również smakuje z grzybami i grochem. Nie ma też żadnych przeciwwskazań, aby dodać do niej odrobinę boczku lub kiełbasy. Równie popularnym daniem obiadowym są łazanki, które do Polski przybyły z Włoch już w połowie XVI wieku. Przede wszystkim, przyrządzane są one w oparciu o charakterystyczny makaron w kształcie kwadracików i podsmażanej kapusty. Poza tym, warta polecenia jest duszona kapusta, w szczególności na maśle. Należy powiedzieć o tym, iż przeważnie dodaje się do niej suszone grzyby, wcześniej obgotowane lub świeże pieczarki oraz zeszkloną cebulkę.
Kolejnym znakomitym przysmakiem przyrządzanym na bazie kapusty są kotleciki, które są równie dobre jak typowe schabowe i sznycle. Bywa, iż są podawane z ziemniakami i sosem oraz sałatką. Godna polecenia jest tu surówka grecka oraz surówka wykonana z białej i czerwonej kapusty. Mogą być one wykonane z dodatkiem barwnych warzyw, smacznych sosów, oliwy z oliwek i majonezu. Przede wszystkim, są proste i szybkie w przygotowaniu, bardzo kolorowe i równie dobrze mogą też pełnić funkcję przekąski przed daniem głównym. Nie możemy jeszcze zapomnieć o smacznych kapuśniaczkach, w szczególności z grzybami i kminkiem, serwowancyh zwykle razem z barszczem czerwonym. Trzeba podkreślić to, że są chrupiące i niezapychające, w związku z czym możemy się nimi zajadać do woli.
Kapusta dwie grupy: warzywna i właściwa
Mimo, że potrawy z kapusty okazują się bardzo popularnymi na naszych stołach, z pewnością niewiele osób zdaje sobie sprawę z właściwości odżywczych i zdrowotnych tegoż produktu spożywczego. Kapusta zawiera bowiem wiele niezbędnych dla zdrowego funkcjonowania organizmu witamin i mikroelementów, wśród których najważniejsze to przede wszystkim witamina C, E, B6 i A. Kapusta bogata jest także w potas, wapń, magnez, żelazo i sód. Co więcej, jest to produkt w większości złożony z wody oraz błonnika, dlatego też okazuje się niskokalorycznym i wskazanym dla osób przebywających na dietach oraz dbających o linię.
W niniejszym serwisie przedstawimy Państwu szereg ciekawych i sprawdzonych przepisów zarówno na proste jak i wykwintne potrawy z kapustą. Znajdziecie tutaj Państwo propozycje na samodzielne przygotowanie wigilijnych dań z kapustą i grzybami lub grochem, jak również kilka przepisów na smakowite gołąbki z sosem pomidorowym lub pieczarkowym. W kolejnych artykułach naszego serwisu powiemy również o szybkich i łatwych sposobach wykonania smakowitego farszu kapuścianego do domowych pierogów.
Z kapusty często przygotowuje się także słodkie potrawy z kiełbasą, takie jak choćby kapuśniak czy pożywny bigos. Z powodzeniem dania te można przygotować ze świeżej, młodej kapusty lub kapusty kwaszonej, bogatej w witaminę C. Na codzienny obiad warto również przygotować smakowite łazanki z kapustą, które z pewnością przypadną do gustu zarówno dorosłym jak i dzieciom.
Kapustę białą i czerwoną można podawać również na zimno, w postaci zdrowych i smacznych surówek, na przykład z dodatkiem jabłka czy rodzynek. Na świąteczny obiad można śmiało podać także sałatkę z kapusty pekińskiej z dodatkiem kukurydzy, drobiowego mięsa lub ryżu. Wielu amatorów potraw z kapusty serwuje ją również na ciepło. Najczęściej są to przekąski z zasmażanej, kiszonej kapusty, doskonałe do potraw mięsnych.
Zachęcamy zatem Państwa do lektury naszego serwisu oraz samodzielnych, kulinarnych eksperymentów. Przygotowane samodzielnie dania i przekąski ze zdrowej i bogatej w witaminy kapusty z pewnością trafią w gusta wszystkich domowników.
Młoda, zasmażana do obiadu
Obiad jest najważniejszym posiłkiem podczas dnia, w związku czym powinien być on sycący, smaczny i urozmaicony, aby w naszym menu nie wiało nudą. W związku z czym od czasu do czasu zamiast klasycznej zupy warto w porze obiadowej przygotować zasmażaną kapustkę, która trochę przypomina wigilijną potrawę. Przede wszystkim, może być podawana razem z cebulką, a także z dodatkiem grzybów, grochu, kiełbasy i boczku, w zależności od tego, jakie posiadamy preferencje smakowe. Jednakże tak naprawdę najlepiej jest przygotować tradycyjną kapustkę, bez wielu dodatków, które w nadmiarze mogą zepsuć jej smak i aromat.
Z pewnością, potrawa najlepiej smakuje, kiedy jest przyrządzana w oparciu o młodą kapustkę, którą w okresie zimowym można zastąpić kiszoną. Przede wszystkim, młode warzywa są kruchutkie, szybko się gotują i cechują się świeżością, dlatego z powodzeniem mogą się nimi zajadać nawet małe dzieci, tym bardziej że biała kapusta jest zdrowa i choćby dlatego potrawy przyrządzane na jej bazie powinny gościć na naszych stołach jak najczęściej. Oprócz tego, zasmażana kapustka jest lekkostrawna, niskokaloryczna, nawet wtedy gdy dodajmy do niej odrobinę mięsa czy boczku. Nie zapominamy także o aromatycznych przyprawach, a także o odrobinie zieleniny, w szczególności kopru, dzięki którym danie będzie rewelacyjnie smakowało. Oczywiście, danie powinno być podawane zaraz po ugotowaniu, kiedy jest jeszcze gorące, chociaż można też je spożywać na drugi dzień, ponieważ nie ma żadnych przeciwwskazań, aby kapustkę podgrzewać kilkakrotnie. Poza tym, można ją spożywać samodzielnie, z chlebem lub ziemniakami oraz rybą i w każdej postaci jest pyszna.
Jak przygotować zasmażaną kapustkę?
Składniki:
- l główka kapusty,
- 1 cebula,
- pęczek koperku,
- łyżeczka masła,
- łyżeczka cukru,
- 2 łyżki octu,
- łyżka mąki,
- sól,
- pieprz.
Sposób wykonania:
W pierwszej kolejności dokładnie myjemy kapustę, szatkujemy ją, solimy i odstawiamy na 1 ½ godziny, aby zmiękła. Po upływie tego czasu dokładnie odciskamy ją z wody. W międzyczasie do garnka wlewamy ½ l wody, wrzucamy do niego poszatkowaną cebulę i gotujemy. Do wrzątku wrzucamy odciśniętą kapustę i gotujemy przez 5-10 minut, ale cały czas uważamy, by jej nie rozgotować. W tym czasie siekamy drobno koperek i dodajemy go to kapusty. Następnie z mąki i masła wykonujemy zasmażkę, a kiedy się zarumieni, dodajemy ją do kapusty. Dokładnie mieszamy wszystkie składniki. Kolejno dodajemy odrobinę cukru, solimy i pieprzymy do smaku. Wlewamy odrobinę octu i w razie potrzeby wsypujemy trochę vegety, kiedy kapusta jest mało słona. W dalszym etapie jeszcze raz dokładnie mieszamy wszystkie składniki i gotujemy potrawę jeszcze przez kilka minut, aż nabierze ona właściwego smaku.
Duszona na maśle z pieczarkami lub grzybami
Ze zdrowej kapusty można przyrządzać przeróżne potrawy, zarówno na ciepło jak i na zimno. Przede wszystkim, często stanowi ona podstawę zup lub farszu, którym nadziewane są pierogi, paszteciki czy kapuśniaczki. Ponadto, może występować w różnej postaci, gdyż doskonale smakuje, kiedy jest surowa, kiszona czy gotowana, a także duszona na maśle. Otóż, w tym przypadku kapusta najczęściej zastępuje sałatki i surówki i jest serwowana razem z ziemniakami i kurczakiem, chociaż z powodzeniem można ją także spożywać z pieczywem lub samodzielnie jako zakąskę przed daniem głównym.
Oczywiście, duszona kapusta na maśle rewelacyjnie smakuje razem z grzybami, w szczególności z pieczarkami, zarówno świeżymi jak i suszonymi, wcześniej namoczonymi w wodzie i ugotowanymi. Nie zapominamy o cebulce, którą przed połączeniem z kapustą warto zarumienić razem z grzybami. Oprócz tego, duże znaczenie odgrywają również przyprawy, dzięki którym potrawa wspaniale pachnie i smakuje. Należy zwrócić uwagę na to, że przygotowanie duszonej kapustki, zajmuje kilkanaście minut, nie licząc wcześniejszego ugotowania warzywa. Natomiast, gdy chcemy ograniczyć czas przygotowania potrawy do minimum, zamiast gotowanej kapusty, wykorzystujemy kiszoną. Ale wcześniej płuczemy ją kilkakrotnie w wodzie, aby pozbyć się nadmiaru kwasu. Ponadto, możemy ją spożywać nawet przez kilka dni i za każdym razem, gdy ją podgrzejemy, będzie smakowała lepiej. Jednakże podczas jest duszenia, musimy pamiętać o tym, by systematycznie ją mieszać, ponieważ nietrudno przypalić potrawę, a wtedy na pewno już nie naddaje się do spożycia.
Przepis na duszoną kapustę z pieczarkami
Składniki:
- 1 średnia główka kapusty (ok. 1 ½ kg),
- 1 kg pieczarek,
- 1 duża cebula (20 dag),
- 70 dag pomidorów,
- sól morska,
- masło,
- pieprz,
- przyprawa w płynie Maggi,
- majeranek,
- tymianek,
- koperek.
Sposób przyrządzenia:
Na początku dokładnie myjemy kapustę, kiedy odcieknie z wody, szatkujemy ją. W dalszym etapie dajemy ją do garnka, zalewamy wodą i gotujemy aż zmięknie Odcedzamy ją i odstawiamy do ostygnięcia. W międzyczasie obieramy pieczarki ze skóry, płuczemy, kroimy je w plasterki. Następnie obieramy cebulę, płuczemy ją i kroimy w kostkę. Kolejno roztapiamy masło na teflonowej patelni, dajemy cebulę i pieczarki, podsmażamy je i wrzucamy do naczynia z kapustą. Sparzamy pomidory, obieramy je ze skórki i kroimy w kostkę. Dodajemy warzywa do kapusty. Wszystkie składniki dokładnie ze sobą mieszamy i dusimy przez jakieś 5-10 minut. Dodajemy sól morską, pieprz, przyprawę w płynie Maggi, majeranek, tymianek i dokładnie mieszamy. Dusimy jeszcze przez chwilę, a następnie wykładamy ją na talerze i podajemy od razu na ciepło, np. z ziemniakami i mięsem.
Pomysły na szybkie surówki
Smaczne i zdrowe surówki zajmują ważne w miejsce w rodzimej kuchni, ponieważ stanowią idealnie uzupełnienie ziemniaków, potraw mięsnych, rybnych czy frytek. Poza tym, przyrządzane są na bazie równych składników, ale do najpopularniejszych należą surówki z białej kapusty. Przede wszystkim, są pożywne, kolorowe, ładnie pachną i rewelacyjnie smakują, a ich przygotowanie zajmuje niewiele czasu. Warto też powiedzieć o tym, iż możemy ich skład modyfikować, w zależności od własnych upodobań, w związku z czym za każdym razem mogą smakować inaczej. Oprócz tego, można do nich dodawać nie tylko sos, oliwę z oliwek, ale także majonez.
Przepis na surówkę z białej i czerwonej kapusty
Składniki:
- 1/2 główki kapusty białej,
- 1/4 główki kapusty czerwonej,
- 1 czerwona cebula,
- 2 marchewki,
- 1/4 szklanki suszonej żurawiny.
Składniki – sos:
- 1/4 szklanki białego octu winnego,
- 2 łyżki cukru,
- 2 łyżki musztardy delikatesowej,
- 2 łyżki majonezu,
- 1/4 łyżeczki pieprzu Cayenne,
- sól i pieprz do smaku.
Sposób przyrządzenia:
Najpierw dokładnie myjemy czerwoną i białą kapustę, szatkujemy ją i solimy. Następnie odstawiamy na chwilę, aby zmiękła. Kolejno odciskamy sok i jeszcze raz siekamy. Kroimy cebulę na drobną kostkę, a marchew trzemy na tarce. W dalszym etapie wykonujemy sos. W tym celu dokładnie mieszamy ze sobą wszystkie składniki niezbędne do jego przygotowania. Do kapusty dodajemy marchew i cebulę, mieszamy. Wrzucamy żurawinę i polewamy surówkę sosem, mieszamy wszystkie składniki. Przykrywamy naczynie i odstawimy je w chłodne miejsce.
Przepis na sałatkę grecką
Składniki:
- 1 opakowanie sera feta,
- 1 główka kapusty,
- 1 średniej wielkości ogórek,
- 1 czerwona cebula,
- 2 pomidory,
- 1 słoiczek oliwek,
- 1 saszetka sosu greckiego do sałatek,
- sól,
- pieprz,
- olej/oliwa z oliwek.
Sposób przyrządzenia:
Na początku dokładnie myjemy kapustę i szatkujemy ją. W dalszej kolejności obieramy ogórka ze skórki i kroimy go na półplasterki, pomidory kroimy w kostkę, podobnie czynimy z cebulą, a oliwki przekrawamy na pół. Wszystkie warzywa wrzucamy do naczynia z kapustą. Następnie siekamy ser w kostkę i wrzucamy go do pozostałych składników. Kolejno wykonujemy sos według instrukcji zamieszczonej na opakowaniu. Polewamy nim sałatkę, solimy, pieprzymy do smaku. Sałatkę można tez układać warstwami, gdyż wtedy wygląda ładnie.
Przepis na surówkę z majonezem
Składniki:
- 1/2 główki małej kapusty,
- 1 ogórek,
- 2 jabłka,
- 1/2 selera,
- 2 strąki czerwonej papryki,
- 3 łyżki majonezu,
- sól,
- cukier,
- natka pietruszki.
Sposób wykonania:
Po pierwsze, obieramy kapustę z wierzchnich liści i ją szatkujemy. Solimy i odstawiamy na ok. 10 minut. W dalszym etapie ogórek i jabłka trzemy na tarce, a paprykę kroimy w cienkie paski. Dodajmy majonez, a także doprawiamy wszystkie składniki i dokładnie ze sobą mieszamy.
Smakołyki
- Babeczki nadziewane kapustą
- Bakłażan faszerowany warzywami
- Gołąbki po cygańsku
- Grecka surówka
- Gyros z ketchupem
- Jak zrobić kapuśniak?
- Mielone z kapustą
- Ogórki z curry i chilli
Pyszne zupy – kapuśniak i bigos
Każdy się chyba zgodzi z tym, że w polskiej kuchni ważne miejsce zajmują zupy, które są smaczne, pożywne i trudno sobie wyobrazić bez nich obiad. Oczywiście, ich asortyment jest przeogromny, jednakże do jednych z najchętniej gotowanych należą kapuśniak i bigos, które są przyrządzane na bazie białej kapusty. Otóż, mogą być one przyrządzane na wiele sposobów, a ich podstawą jest nie tylko kapusta, ale i dobrej jakości mięso oraz kiełbasa. Owszem, są one dosyć kaloryczne i nierzadko tłuste, ale z drugiej strony pożywne i zachwycają się nimi również goście z zagranicy. Można nawet rzec, że te zupy są znakiem rozpoznawczym polskiej kuchni, dlatego powinny się znaleźć obowiązkowo w naszym menu.
Jak zrobić kapuśniak?
Składniki:
- 50 dag karczku lub kości,
- kawałek wędzonej kiełbasy,
- 30-50 dag kiszonej kapusty,
- marchew,
- pietruszka,
- kawałek selera,
- 3-5 ziemniaków,
- pół cebuli,
- 2 łyżeczki masła,
- łyżka mąki,
- ewentualnie kostka rosołowa,
- liście laurowe,
- ziele angielskie,
- ziarenka pieprzu,
- kminek,
- sól,
- pieprz mielony,
- majeranek,
- maggi.
Sposób przyrządzenia:
Na początku płuczemy kapustę, nawet kilkakrotnie jeżeli jest zbyt kwaśna. Kroimy ją i wkładamy do dużego garnka, zalewamy wodą. Wrzucamy liść laurowy, po 3 ziarenka ziela angielskiego i pieprzu oraz odrobinę kminku. Następnie gotujemy kapustę aż stanie się miękka. W międzyczasie w drugim garnku gotujemy wywar z mięsa bez kości, które zalewamy wodą. Dodajemy 2 ziarenka zioła angielskiego, liść laurowy i odrobinę soli. Gdy mięso będzie nieco miększe, dorzucamy startą marchewkę, pietruszkę i seler. Kolejno na jakieś 10 minut przed zakończeniem gotowania dodajemy pokrojone w kostkę ziemniaki. W dalszym etapie kapustę wraz z wywarem wlewamy do rosołu mięsnego, dodajemy uduszoną cebulkę oraz kiełbasę. Na maśle podsmażamy mąkę aż zbrązowieje i dodajemy do kapuśniaku. Na końcu doprawiamy zupę za pomocą soli, pieprzu, majeranki, maggi i kostką rosołową.
Przepis na bigos
Składniki:
- 2 kg kapusty,
- 0,5 kg boczku świeżego,
- 0,5 kg karkówki lub łopatki,
- 0,5 kg kiełbasy,
- 20 dkg kiełbasy jałowcowej,
- 30 dkg pieczarek lub grzybów suszonych,
- 4 sztuki śliwek suszonych(bez pestek),
- ziele angielskie,
- liście laurowe,
- pieprz,
- sól,
- 2 cebule,
- 1 słoiczek koncentratu pomidorowego.
Sposób przyrządzenia:
N początku kapustę zalewamy wodą, dodajemy liście laurowe i ziele angielskie. Kolejno mięso podsmażamy na oleju, kroimy w kostkę i dodajemy do kapusty, natomiast kiełbasę wraz z cebulą dusimy na tłuszczu, po czym wrzucamy do kapusty. Dodajemy posiekane pieczarki lub ususzone grzyby, wcześniej zamoczone w wodzie i obgotowane oraz śliwki. Gotujemy bigos na wolnym ogniu, a pod koniec gotowania dodajemy koncentrat pomidorowy. Warto powiedzieć o tym, że im dużej jest bigos gotowany, tym smakuje lepiej. Niektórzy nawet gotują go przez 2-3 dni lub dłużej.
Chrupiące kapuśniaczki z kminkiem i pieczarkami
Jednym z najlepszych przysmaków, które można przyrządzić także na bazie kapusty, są kapuśniaczki. Przede wszystkim, swym wyglądem przypominają paszteciki, czyli niewielkie faszerowane prostokąciki lub kwadraty, które przeważnie serwowane są razem z barszczem czerwonym. Poza tym, cechują się rumianym kolorem i na wierzchu przeważnie posypane są kminkiem, rzadziej solą. W pierwszej kolejności należy powiedzieć o tym, że prawidłowo wykonane kapuśniaczki są chrupiące, w związku z czym dużo zależy tu od ciasta, z którego są stworzone. Otóż, powinno być ono odpowiednio wyrobione i wyrośnięte, gdyż tylko wtedy będzie smakowało wybornie.
Nie zapominamy także o nadzieniu kapuśniaczków, którego podstawą jest, jak sama nazwa potrawy wskazuje, kapusta, najczęściej świeża gotowana lub kiszona, którą trzeba odpowiednio doprawić za pomocą soli i pieprzu. Poza tym, do kapusty można dodać jeszcze uduszona cebulę i grzyby, dzięki którym danie będzie jeszcze lepiej smakowało i ładnie pachniało. Oprócz tego, kapuśniaczki można spożywać nawet przez kilka dni po upieczeniu, jednak ważne jest to, by przechowywać je w suchym i chłodnym miejscu. Oczywiście, ich wykonanie jest dosyć czasochłonne, ale z drugiej strony warto poświęcić nawet cały dzień na ich stworzenie, ponieważ są pyszne, chrupiące i stanowią rokosz dla podniebienia. Ponadto, można je serwować i na co dzień, i od święta. Bywa iż, goszczą na stołach podczas uroczystości rodzinnych, jak wesele czy w trakcie kolacji wigilijnej zamiast pierogów z kapustą.
Przepis na kapuśniaczki z kminkiem i pieczarkami
Składniki na ciasto:
- 50 dag mąki pszennej,
- 15 dag margaryny,
- 5-6 dag drożdży,
- 2 jajka,
- 2 żółtka,
- 1/2 szklanki kwaśnej śmietany,
- 2 łyżki mleka,
- cukier i sól do smaku.
Składniki na nadzienie:
- 30 dag pieczarek,
- 2 średnie cebule,
- 1 kg kapusty kiszonej,
- sól,
- pieprz,
- tłuszcz,
- kminek do posypania.
Sposób przyrządzenia:
Najpierw w naczyniu należy rozrobić drożdże, z cukrem i odrobiną mąki i mleka. Kolejno margarynę posiekać z pozostałą mąką. Dodajemy sól, jajka, żółtka, śmietanę i wyrośnięte drożdże. Wyrabiamy ciasto i odstawiamy do wyrośnięcia. W międzyczasie gotujemy kapustę na miękko, odcedzamy ją i pozostawiamy do ostygnięcia. W dalszym etapie kroimy cebulę, szklimy ją na tłuszczu, dodajemy pieczarki, pieprzymy, solimy i przez chwilę jeszcze podsmażamy. Gdy ciasto wyrośnie, należy je rozwałkować. Następnie wzdłuż brzegu ciasta kładziemy farsz i zwijemy je w rulon, który tniemy na mniejsze kawałki za pomocą radełka. W miejscu przecięcia dokładnie sklejamy kapuśniaczki, aby nie wypłynęło z nich nadzienie. Kolejno układamy kapuśniaczki na blaszce i ostawiamy je na 15 minut, aby jeszcze podrosły. Przed włożeniem ich do piekarnika, kapuśniaczki smarujemy roztrzepanym jajkiem i posypujemy kminkiem. Pieczemy w temperaturze 180-200 stopni aż się zarumienią.
Klasyczne gołąbki
Nie ulega wątpliwości to, że jedną z najsmaczniejszych potraw wykonywanych z białej kapusty, są gołąbki. Oczywiście, o ich niepowtarzalnym smaku decyduje przede wszystkim nadzienie, którego podstawą najczęściej jest ryż oraz mięso mielone. Bywa też, że niektóre osoby zastępują ryż kaszą i w tym wydaniu także smakują wybornie. Poza tym, gołąbki można faszerować także grzybami, ziemniakami, rybami, w zależności od tego, co kto lubi.
Z pewnością, ważną rolę odgrywa także sos, którym polane są pysze gołąbki. Otóż, do najpopularniejszych należy sos pieczarkowy lub pomidorowy, który bez większego problemu możemy przygotować samodzielnie w domu. Oprócz tego, podczas przygotowania gołąbków musimy uważać, żeby za bardzo nie rozgotować kapusty, gdyż wtedy liście będą się rwać i będziemy mieli problem z ich zwijaniem. Ponadto, kluczowe znacznie mają również przyprawy, dzięki którym danie nie tylko wspaniale pachnie, ale i znakomicie smakuje. Warto też podkreślić, że gołąbki mogę pełnić funkcję dania obiadowego i być razem podane z ziemniakami, choć także często pełnia rolę przystawki lub jednego z dań gorących serwowanych na przyjęciach lub uroczystościach rodzinnych. Należy wspomnieć o tym, iż są niesamowicie pożywne, lekkostrawne i nie zapychające, w związku z czym chętnie się nimi zajadają i dorośli, i dzieci.
Przepis na gołąbki
Składniki:
- główka młodej kapusty,
- mięso mielone około 0,5 kg,
- torebka ryżu,
- jajko,
- duża cebula,
- koncentrat pomidorowy,
- sól i pieprz do smaku.
Sposób przyrządzenia:
Po pierwsze, zdejmujemy 2-3 listki z kapusty, myjemy ją dokładnie, wrzucamy ją do garnka, zalewamy wodą, a następnie dajemy łyżkę soli i gotujemy. W międzyczasie przygotowujemy mięso. W tym celu do dużego naczynia dajemy mielone, wbijamy jajko, dodajemy stratą cebulę, ugotowany ryż, solimy, pieprzymy i wszystkie składniki dokładnie ze sobą mieszamy. Kiedy woda zaczyna wrzeć, czekamy 5-10 minut i następnie wyjmujemy kapustę z garnka. W dalszym etapie ściągamy z niej liście. Kolejno faszerujemy liście kapusty i przechodzimy do ich zawinięcia lub zszycia za pomocą nici. Otóż, bardzo ważna jest ta czynność, gdyż gołąbki, które są źle zwinięte, podczas gotowania się rozwiną i wypłynie z nich farsz.
Potem na dnie naczynia żaroodpornego lub garnka dajemy 2-3 liście, dzięki którym danie się nie przypali. Układamy ciasno koło siebie gołąbki, zalewamy je wodą, dodajemy liść laurowy i ziele angielskie, które nadadzą potrawie niezwykłego smaku. Następnie do naczynia dodajemy koncentrat pomidorowy i doprawiamy solą i pieprzem.
Tanie kotleciki
Większości osób kotlety kojarzą się z typowym mielonym lub schabowym, który jest wykonywany na bazie mięsa, np. wieprzowego czy wołowego. Ale równie smaczne są kotlety z kapusty, które są lekkostrawne, dietetyczne i wręcz rozpływają się w ustach. Oczywiście, najczęściej zajadają się nimi wegetarianie, ale równie chętnie sięgają po nie zwolennicy dań mięsnych, gdyż są naprawdę znakomite.
Z pewnością, stanowią one wspaniałą alternatywę dla klasycznych kotletów, które mogą się znudzić, gdy często goszczą na stołach. Ponadto, ich przygotowanie nie zajmuje wiele czasu ani nie jest kosztowne, w związku z czym mogą sobie na nie pozwolić również osoby, których nie stać na przyrządzanie drogich potraw. Przede wszystkim, możemy je serwować razem z ziemniakami lub sałatką, chociaż równie wspaniale smakują z sosem pomidorowym i surówką. Oprócz tego, do kapusty można też dodać odrobinę mięsa, ewentualnie grzybów i w tym wypadku kotlety także będą smakować wybornie. Na uwagę zasługuje fakt, że są one znacznie mniej kaloryczne niż tradycyjne kotlety, w związku z czym można się nimi zajadać do woli, ponieważ na pewno nie zaszkodzą ani naszemu zdrowiu, ani naszej figurze. Ważne jest to, aby do ich przygotowania wykorzystywać wyłącznie świeżą kapustę, także pekińską lub kiszoną, ponieważ wtedy danie jest kruchutkie i stanowi rozkosz dla podniebienia. A, co najważniejsze można je spożywać zarówno na ciepło jak i na zimno, np. razem z chlebem. W związku z powyższym widać, ze warto kotlety z kapusty wprowadzić do swojego menu, gdyż są smaczne, a poza tym dzięki nim w naszej kuchni nie będzie wiać nudą.
Przepis na kotlety z kapusty
Składniki:
- 1/2 kg kapusty,
- 25 dag pieczarek,
- 1 cebula,
- 3 jajka,
- 1 łyżka mąki,
- 2-3 łyżki kaszy manny,
- 2 łyżki tartej bułki,
- 2 łyżki masła,
- 2 łyżki pietruszki (natka),
- pieprz,
- sól,
- cukier.
Sposób przyrządzenia:
W pierwszej kolejności płuczemy kapustę i ją szatkujemy. Następnie ją gotujemy, a kiedy będzie miękka, odcedzamy ją. Gdy ostygnie, ponownie ją szatkujemy. W dalszym etapie kroimy cebulę i dusimy ją na oleju aż się zarumieni. Kolejno do naczynia dajemy jajko, pieprzymy, solimy, dodajemy odrobinę bułki tartej. Dodamy cebulę i dokładnie mieszamy wszystkie składniki, wrzucamy je do ostudzonej kapusty. Zarabiamy, dajemy bułkę z mleka, łączymy wszystkie składniki. Kolejno możemy formować małe kotleciki, które swym kształtem powinny przypominać mielone. Obsypujemy je pieprzem i panienierujemy w jajku i bułce tartej. Smażymy na oleju aż się zarumienią z obu stron. Ale uważamy, aby ich za bardzo nie przybiec, ponieważ wtedy będą twarde.
Smakołyki
- Babeczki nadziewane kapustą
- Bakłażan faszerowany warzywami
- Gołąbki po cygańsku
- Grecka surówka
- Gyros z ketchupem
- Jak zrobić kapuśniak?
- Mielone z kapustą
- Ogórki z curry i chilli
Proste łazanki z kiełbasą
Łazanki to danie pochodzenia włoskiego, które przybyło do naszego kraju w połowie XVI wieku za sprawą królowej Bony, żony Zygmunta Starego. Trzeba wspomnieć o tym, że należą one do jednych z nielicznych dań włoskich, które przetrwały w naszym menu aż do XXI wieku. Oczywiście, podstawą tego przysmaku jest makaron pocięty w małe kwadraciki. Niegdyś był on wykonywany samodzielnie, a obecnie większość pań decyduje się na kupno gotowego makaronu, który nosi taką samą nazwę jak potrawa. Poza tym, tego rodzaju makaron czasami jest wykorzystywany do przyrządzenia tradycyjnej zupy rybnej, serwowanej podczas Wigilii.
Trzeba zaznaczyć to, że w polskiej kuchni zajmują one ważne miejsce i przeważnie podawane są z kapustą. Może być ona gotowana lub kiszona, a kolejno podsmażona razem z makaronem. Poza tym, do dania można dodać jeszcze grzyby, boczek i przede wszystkim kiełbasę, dzięki której potrawa rozpływa się w ustach. Wybieramy tu głównie swojską wędlinę, która dodatkowo ładnie pachnie. Na uwagę zasługuje fakt, iż łazanki są daniem, które można nie tylko szybko, ale i bez większych trudności przygotować samodzielnie w domu, nawet kiedy nie posiadamy wielkich zdolności kulinarnych. Otóż, wystarczy wcześniej podsmażyć kapustę i ugotować dobrej jakości makaron, gdyż w innym wypadku łazanki będą się kleić, a co za tym idzie, też przyklejać się do podniebienia.
Warto zwrócić uwagę na to, że łazanki często pełnią rolę drugiego dania obiadowego, ale można z powodzeniem spożywać je także wieczorem, ponieważ nie są bardzo tuczące, a tym bardziej ciężkostrawne. Ponadto, najlepiej smakują na ciepło, choć wiele osób spożywa je na zimno. Oprócz tego, łazanki są sycącą potrawą, lubią ją spożywać niemal wszyscy, w związku z czym domownicy na pewno nie będą wybrzydzać przy stole, kiedy podamy ją na obiad, a raczej poproszą jeszcze o dokładkę.
Przepis na łazanki z kiełbasą
Składniki:
- paczka makaronu Łazanki,
- 0,5 – 0,7 kg kiełbasy w kawałku,
- gotowana kapusta,
- 3 łyżki smalcu ze skwarkami,
- pieprz,
- sól.
Sposób przyrządzenia:
Najpierw gotujemy makaron w osolonej wodzie, a po ugotowaniu odcedzamy go i wrzucamy go do naczynia żaroodpornego lub do garnka. W dalszym etapie dodajemy wcześniej posiekaną i podsmażoną kiełbasę. Pieprzymy i solimy do smaku. Następnie dodajemy ugotowaną kapustę, którą wcześniej pokroiliśmy na drobno. Dokładnie mieszamy wszystkie składniki, w razie potrzeby doprawiamy jeszcze solą i pieprzem. Podsmażamy potrawę na małym ogniu, cały czas mieszając.
Jak zrobić sok ze świeżej kapusty?
Nie od dziś wiadomo, że biała kapusta ma ogromne właściwości zdrowotne, w szczególności mówimy tu o soku ze świeżego warzywa. Otóż, uzyskujemy go z liści, które należy poszatkować, a potem je wycisnąć. Oczywiście, liście kapusty możemy również włożyć do sokowirówki, by uzyskać drogocenny sok.
Warto zaznaczyć to, że sok z kapusty zawiera w swym składzie witaminy Cm, z grupy B oraz K, w związku z czym jest on niezastąpiony w leczeniu cukrzycy, nieżytów żołądka, wrzodów dwunastnicy, a także hemoroidów, nadciśnienia tętniczego krwi, miażdżycy, otyłości i tarczycy. Poza tym, jest również skuteczny w łagodzeni dolegliwości związanych z wrzodami na żołądku oraz wpływa na szybsze gojenie się owrzodzeń. Jednak, aby kuracja przyniosła zamierzone efekty, należy regularnie pić 2-3 szklanki soku z kapusty na dzień. Pierwsze rezultaty leczenia będą już zauważalne po upływie 2-3 tygodni, co potwierdzi na pewno badanie gastroskopowe. Ponadto, sok z kapusty pobudza błonę śluzową żołądka do produkcji śluzu ochronnego oraz ma działanie bakteriobójcze.
Wielu ekspertów uważa również, iż regularne picie soku z kapusty znacznie ogranicza wystąpienie raka żołądka. Wykorzystuje się go w leczeniu zapalenia jelita grubego. Trzeba też dodać to, że sok z kapusty równoważy system wegetatywno-nerwowy, bowiem wzmacnia i odżywia cały organizm. Natomiast wedle tradycji ludowej jest niezastąpiony w leczeniu zaparć. A, co ciekawe z soku z kapusty można także przygotować doskonały syrop do płukania gardła, wykorzystywany podczas leczenia anginy oraz chorób układu oddechowego. Nie zapominamy również o tym, że posiada on wspaniałe właściwości oczyszczające, bowiem w swym składzie zawiera związki siarki, jodu i chloru. Oprócz tego, rewelacyjnie wspomaga proces odchudzania się, ponieważ regularne picie szklanki soku z kapusty rano i wieczorem skutkuje spalaniem tkanki tłuszczowej. Przyspiesza także metabolizm i wspomaga prawidłową pracę jelit.
Nie każdy wie też o tym, iż sok z kapusty jest wykorzystywany w leczeniu oparzeń, odmrożeń, ukąszeń, trądziku, opryszczki, liszai, gangreny, czyraków, martwic, i guzów. Idealnie sprzyja również gojeniu się ran. Na uwagę zasługuje fakt, że wspomaga on także zwalczanie grypy i kataru. Trzeba też wspomnieć o tym, że sok z kapusty doskonale radzi sobie z łupieżem, który jak wiadomo, jest przykrą i wstydliwą dolegliwością, z którą zmagają się zarówno kobiety jak i mężczyźni. Ponadto, regularne picie soku z kapusty ma cudowny wpływ na wygląd naszych paznokci, a także oddziałuje na poziom libido, czyli zwiększa popęd seksualny, a co za tym idzie ma wpływ na płodność. Dodaje także energii wzmacnia odporność i powoduje lepsze samopoczucie.
Smakołyki
- Bezmięsne kotlety z kabaczka
- Bigos myśliwski na Boże Narodzenie
- Sok z czarnego bzu na przeziębienie
- Szybkie potrawy z mięsem mielonym
- Wieprzowe kiełbaski