Rodzaje
Soki i ich bogactwo
Opakowanie
- Nazwa produktu;
- Informacja co to za produkt: sok, nektar czy napój;
- Skład, a w nim informacja o procentowej zawartości soku lub koncentratu. Poszczególne składniki wymieniane są w składzie w kolejności malejącej. Składnik, którego jest najwięcej znajduje się na samym początku.
- Wartość odżywcza (ilość poszczególnych składników odżywczych) i energetyczna (liczba kalorii w 100 ml produktu); GDA (Wskazane Dzienne Spożycie) informuje ile sok zawiera kalorii, cukru, soli, tłuszczów nasyconych, a także w jakim stopniu (%) zaspokajają one Twoje dzienne zapotrzebowanie na nie;
- Data przydatności do spożycia;
- Informacje o sposobie przechowywania;
- Informacje o producencie – nazwa i dane teleadresowe.
Jak kupować soki?
- Szukaj na półkach prawdziwych soków, na opakowania których widnieje napis „sok”, a nie nektar czy napój. Soki są najbardziej wartościowe ze wszystkich napojów.
- Nie kieruj się ładnym opakowaniem, na których widoczne są piękne, soczyste owoce – nie gwarantują one owocowej zawartości, a nawet często mogą się pod nimi kryć produkty mało wartościowe.
- Także cena nie jest wyznacznikiem jakości, gdyż napoje w przypadku marek premium mogą być nawet droższe niż soki.
- Sprawdź ile jest procent owocu w sprzedawanym soku.
- Kupując sok dla dziecka zaufaj markom, które specjalizują się w jego produkcji. Soki te produkowane są pod specjalnym nadzorem, a uprawy z których pochodzą owoce są dokładnie kontrolowane. Produkt ten zazwyczaj posiada certyfikat Matki i Dziecka lub Centrum Zdrowia Dziecka.
- Sprawdź dokładnie skład każdego soku. Jeżeli na opakowaniu znajdzie się informacja „z odtworzonego soku” oznacza to, że sok pochodzi z rozcieńczonego, wielokrotnie przetworzonego przecieru owocowego i jest gorszej jakości niż ten wyciskany ze świeżych owoców. Najlepiej kupuj więc te bezpośrednio wyciskane z owoców.
- Sprawdź datę przydatności do spożycia.