Historia kuchni azjatyckiej
Kuchnia azjatycka jest niezwykle popularna na całym świecie. Pod nazwą kuchni azjatyckiej kryją się różne kuchnie krajów, jakie są położone w regionie. Dlatego też w ramach kuchni azjatyckiej możemy mówić o kuchni japońskiej, kuchni chińskiej, kuchni wietnamskiej, kuchni tajskiej.
Historia kuchni azjatyckiej jest bardzo różna i śmiało można powiedzieć, że jest ona uzależniona od faktu, kiedy powstało dane państwo, które znajduje się w obrębie azjatyckim. Potocznie wiadomo, że państwa strefy azjatyckiej mają bardzo bogatą historię i niezwykle rozciągniętą w czasie. Najlepszym tego przykładem będzie historyczny szlak handlowy, który łączył Chiny z dawną Europą. Oczywiście kuchnia azjatycka rozwijała się z biegiem lat. Jej zmiany są naturalnym tego elementem. Dlatego też bardzo trudno powiedzieć dokładnie od kiedy istnieje kuchnia azjatycka, niemniej jednak na pewno posiada bardzo bogatą i długą tradycję.
Rodzaje dań azjatyckich
Dania, jakie podaje się w kuchni azjatyckiej są coraz popularniejsze również poza regionem Dalekiego Wschodu. W kuchni azjatyckiej istnieje bardzo wiele różnego rodzaju dań, które są typowe dla tego regionu.
Należy zaznaczyć, że niezwykle trudno jest wymienić potrawy, które są typowe dla kuchni azjatyckiej, ponieważ tak naprawdę kuchnia azjatycka to tylko nazwa, pod którą kryją się kuchnie krajów leżących w sferze azjatyckiej. Dlatego też możemy wymienić na przykład sushi, które jest tradycyjną potrawą dla Kraju Kwitnącej Wiśni, Japonii. Sushi znane jako narodowa potrawa mieszkańców tego kraju. Pierwsza wzmianka o sushi pojawiła się w pamiętniku włoskiego podróżnika Marco Polo, który podczas podróży po Azji odwiedził Chiny. Pisał on o Chińczykach jedzących surowe ryby
Rodzaje potraw azjatyckich Potrawy
Rodzaje azjatyckich potraw – najlepsze orientalne porady i triki kulinarne łatwe do przyrządzenia w domu
Potrawy, które serwowane są w kuchni azjatyckiej stają się coraz bardziej popularne również poza regionem Dalekiego Wschodu. W kuchni azjatyckiej istnieje wiele różnych rodzajów dań, które są typowe dla tego regionu. Należy zaznaczyć, że niezwykle trudno jest wymienić potrawy, które są typowe dla kuchni azjatyckiej, ponieważ tak naprawdę „azjatyckie” odnosi się tylko do krajów wchodzących w skład sfery reprezentowanej przez Azję. Jako przykład można więc podać sushi, które jest tradycyjną potrawą pochodzącą z Kraju Sakury (Japonia). Sushi jest jednym z najbardziej pożądanych dań, a ludzie nazywają je narodową potrawą Japonii. Pierwsza wzmianka o sushi pojawiła się w dzienniku włoskiego podróżnika Marco Polo, który podczas swojej wyprawy odwiedził Chiny
Rodzaje potraw azjatyckich
Potrawy, które serwowane są w kuchni azjatyckiej stają się coraz bardziej popularne również poza regionem Dalekiego Wschodu. W kuchni azjatyckiej istnieje wiele różnych rodzajów potraw, które są typowe dla tego regionu. Należy zaznaczyć, że niezwykle trudno jest wymienić potrawy, które są typowe dla kuchni azjatyckiej, ponieważ tak naprawdę kuchnia azjatycka to tylko nazwa, pod którą kryją się kuchnie krajów leżących w sferze azjatyckiej. Dlatego też możemy wymienić na przykład sushi, które jest tradycyjną potrawą dla Kraju Kwitnącej Wiśni, czyli Japonii.
Pierwsza wzmianka o sushi pojawiła się w pamiętniku
Wszystko zaczęło się, gdy japońscy rybacy zaczęli fermentować świeżo złowione ryby z ugotowanym ryżem, aby lepiej się przechowywało
W rezultacie możemy powiedzieć, że sushi wywodzi się z czasów starożytnych i że istnieją różne rodzaje tej tradycyjnej potrawy, które zostały opracowane z biegiem czasu: nigiri-zushi (wyciskane ręcznie) i maki-sushi (rolowane). Maki-sushi często zawiera warzywa takie jak ogórek lub smażoną skórę tofu owiniętą wokół ryżu za pomocą wodorostów. Warto wspomnieć, że większość dań serwowanych w kuchni azjatyckiej zawiera ryby, owoce morza lub mięso. Na przykład kuchnia kantońska zazwyczaj wykorzystuje takie składniki jak krewetki, brzuch wieprzowy, pieczoną kaczkę itp., podczas gdy wietnamskie przepisy kulinarne preferują stek z fileta wołowego, sajgonki wypełnione filetami z piersi kurczaka marynowanymi w soku cytrynowym z liśćmi kolendry
Przyprawy stosowane w kuchni azjatyckiej
Kuchnia azjatycka to niezwykle popularne dania i posiłki, które cieszą się dużym uznaniem. Bezspornym jest fakt, że kuchnia azjatycka to zdrowe i bardzo dobrze wpływające na funkcjonowanie naszego organizmu posiłki. Dzieje się tak dlatego, że w kuchni azjatyckiej stosuje się bardzo proste składniki, które na dodatek są bardzo zdrowe.
Głównymi elementami, z jakich przyrządza się posiłki w kuchni azjatyckiej są: ryż, świeże owoce morza i surowe ryby, duża ilość bogatych w różnego rodzaju witaminy warzyw i dodające smaku i aromatu przyprawy. Te ostatnie są niezwykle ważne w praktycznie prawie każdym daniu orientalnym. Najczęściej stosowany jest imbir, który dodaje się nie tylko do dań głównych, ale również zup. Warto dodać, że stosowanie przypraw jest również uzależnione od regionu. Przyprawy regionalne, takie jak na przykład pieprz syczuański, są powszechnie stosowane. Stosowanie przypraw jest także uzależnione od przepisu i sposobu przygotowania dania w danym kraju strefy azjatyckiej.
Główne warzywa w kuchni orientalnej
Kuchnia orientalna to bardzo specyficzny jadłospis, w którym głównymi elementami są ryby, owoce morza, ryż i warzywa. Te ostatnie są bardzo ważnym składnikiem każdego dania w każdym kraju strefy azjatyckiej. Na stołach w Japonii czy Chinach królują warzywa zielone czyli przede wszystkim kapusta.
W Azji istnieje bardzo wiele jej odmian, dlatego jest przyrządzana pod każdą możliwą postacią. Warto dodać, że dobrze nam znana kapusta pekińska w Chinach czy Japonii występuje pod inną nazwą – kapusta chińska. Innymi ważnymi składnikami jadłospisu kuchni orientalnej jest por i seler naciowy. Składniki te są dodawane do prawie każdej zupy czy potraw przygotowywanych na bazie ryżu. Warto tutaj zaznaczyć, że wiele warzyw występuje w kuchni orientalnej w postaci różnego rodzaju przypraw.
Szybkie danie z kuchni orientalnej
Dania, jakie serwuje kuchnia orientalna są bardzo różnorodne. Ich główną podstawą są ryż, owoce morza, ryby, warzywa i przyprawy. Jeśli chodzi o szybkie dania to jest ich bardzo wiele, ponieważ w ogólnym pojęciu kuchnia azjatycka stawia na prostotę posiłków i ich szybkie przygotowanie. Z tego względu tak naprawdę każde danie w kuchni orientalnej jest proste i szybkie.
Przygotowanie potrawy z ryżu mogłoby się wydawać czasochłonne, jednak w Azji znaleźli na to proste rozwiązanie. Zarówno w Japonii, jak i w Chinach można przygotować ryż w kilka minut przy pomocy specjalnie do tego wymyślonej maszyny. Najprostszymi daniami są oczywiście zupy. Najpopularniejsza w Japonii jest miso. Innymi, prostymi daniami są na przykład sałatka japońska, naleśniki ryżowe, małże gotowane w trawie cytrynowej z dodatkiem imbiru.
Ciekawostki z kuchni chińskiej
Kuchnia chińska, to obok kuchni japońskiej, jedna z najbardziej popularnych nie tylko w Europie, ale i na świecie. Cechą charakterystyczną kuchni chińskiej jest jej prostota. Dania najczęściej składają się z najbardziej dostępnych składników i mogą mieć różnego rodzaju kombinacje, które nadają kuchni chińskiej charakterystycznego smaku i aromatu.
Ważny jest tutaj także wygląd. Kuchnia chińska jest sztuką samą w sobie, a dania nie mogą być przygotowane byle jak. Ważnym elementem kuchni chińskiej są warzywa zielone i białe, a także przyprawy charakterystyczne dla rejonu azjatyckiego. Warto dodać, że jest ona bardzo różnorodna, a ma to związek z obszarem, jaki zajmują Chiny. Podział na prowincje znacznie wypłynął na ogólny charakter kuchni chińskiej.
Ciekawostki z kuchni japońskiej
Kuchnia japońska jest bardzo charakterystyczna i znacznie różni się od tej, do której jesteśmy przyzwyczajeni. Podstawowymi elementami kuchni japońskiej są ryby, owoce morza, soja i ryż. Na ryżu i rybach oparty jest prawie cały jadłospis Japończyków. Warto dodać, że dla każdego Japończyka bardzo ważne jest niemieszanie smaków.
Każda potrawa ma bardzo charakterystyczny aromat i wygląd. Oprócz smaku, kuchnia japońska stawia również na elementy smaku i wyglądu. Każde danie w Japonii jada się pałeczkami, wyjątkiem są zupy, które spożywa się specjalnymi łyżeczkami, które znacznie różnią się od naszych. Są bardziej głębokie i masywniejsze. Co ciekawe dania, jakie gotuje Japończyk są zazwyczaj przygotowywane na stole.
TLDR – podsumowanie
Mamy nadzieję, że podobają Ci się te łatwe azjatyckie przepisy, które są idealne na rodzinny posiłek. W uzupełnieniu do przepisu, dostarczyliśmy kilka ogólnych informacji na temat każdego rodzaju kuchni i co może być na talerzu w autentycznej chińskiej restauracji. Jeśli szukasz więcej orientalnych dań do wypróbowania w tym roku, nasz blog jest ich pełen! Nigdy nie jest za późno, aby zaskoczyć swoją rodzinę i przyjaciół, przygotowując dziś wieczorem jedno z tych pysznych dań. Które danie azjatyckie chcesz przygotować jako pierwsze?