Jak zrobić dobry gulasz?
Gulasz to powszechnie znana węgierska potrawa narodowa, która często przyrządzana jest także w naszym kraju.
Typowy gulasz składa się przede wszystkim z mięsa, cebuli oraz papryki. Nazwa tego dania wywodzi się o węgierskiego wyrazu „pergelt”, oznaczającego „przypieczony”, „zarumieniony”. Gulasz serwowany jest na ogół jako drugie danie, chociaż coraz częściej można usłyszeć także o zupie gulaszowej. Ta zupa węgierska z kociołka ma wyśmienity smak jednak tylko wtedy, kiedy jest właściwie przygotowana. Inna nazwa tego dania to wieprzowy bogracz z kluseczkami. Jako ciekawostkę warto dodać, że bogracz to specyficzny rodzaj kociołka, który na Węgrzech wykorzystywany jest do gotowania zupy gulaszowej. Zupę tą można przyrządzić z zacierkami, makaronem, w chlebie. Niektórzy kucharze wskazują na dania pokrewne z gulaszem, do których obok zupy gulaszowej zaliczany jest także tokań (gulasz z duszonego mięsa) oraz paprykarz.
Gulasz jako węgierskie danie było przez wiele długich lat jedną z najbardziej znanych potraw spożywanych przez pasterzy. Dopiero z upływem czasu danie to zyskało miano potrawy narodowej, która dzisiaj znana jest nie tylko na Węgrzech, ale również w wielu innych krajach Europy. Rolnicy i pasterze gulasz jadali na ogół z dodatkiem kawałków mięsa, cebuli oraz ze słoniną. Wówczas nie dodawano jeszcze papryki, którą wprowadzono do gulaszu nieco później. Wraz z końcem XIX wieku gulasz stał się bardzo znaną potrawą. Jednocześnie coraz mniej przestaje być daniem typowo pasterskim. W tym czasie zaczęła być jadana gulaszowa zupa rybna. Zaczęto również serwować wiele innych dań przyrządzanych na podstawie gulaszu. Były to między innymi kluski śląskie z gulaszem oraz wegetariański gulasz sojowy i z bakłażana. Dobrze znany jest także gulaszowy sos do placków ziemniaczanych.
Gulasz bardzo szybko wyparł wiele dań i stał się potrawą powszechnie przyrządzaną. Na ogół gulasz przygotowywany jest w garnku, ale w przypadku większej liczby gości (na przykład w czasie wesela) danie to przyrządza się również w charakterystycznym kociołku. Ta sycąca zupa z mięsem mielonym i pieczarkami bardzo często pojawia się właśnie na przyjęciach weselnych. Możemy wyróżnić kilka odmian gulaszu węgierskiego. Różnią się one od siebie tylko rodzajem mięsa, na podstawie którego przyrządzane jest danie. Mamy więc gulasz marhapörkölt – z wołowiny, borjúpörkölt – z cielęciny, gulasz birkapörkölt – z baraniny czy gulasz nyúlpörkölt – z królika. Dobrze jest znany również gulasz z kurczaka, który przyrządza się podobnie jak prosty drobiowy strogonow.
Klasyczna węgierska z kociołka
Gulasz jest potrawą przyrządzaną na bazie mięsa, papryki, cebuli oraz innych warzyw. Jest to typowe danie jednogarnkowe, które wywodzi się z węgierskiej kuchni kulinarnej. Początkowo gulasz był traktowany jako potrawa dla rolników i pasterzy, ale dzisiaj to jedna z najbardziej znanych potraw Węgier. Zupa gulaszowa ma wielu zwolenników na całym kontynencie europejskim. Od nazwy charakterystycznego kociołka, w którym gotowana jest ta zupa, danie to zaczęto określać mianem „bogracz”. Dzisiaj wieprzowy bogracz z kluseczkami w wielu regionach Węgier wciąż jest przygotowywany w dość tradycyjny sposób, czyli gotowany w kociołku nad ogniskiem. Podstawą do przyrządzenia smacznej węgierskiej zupy gulaszowej są przede wszystkim następujące składniki: smalec, mięso, papryka oraz cebula. Obecnie zupa gulaszowa gotowana jest już jednak nie tylko w specyficznych kociołkach, ale także w dużych garnkach.
Do przygotowania zupy gulaszowej będziemy potrzebować około pół kilograma wołowiny, trzydzieści dekagramów wieprzowiny (najlepsza będzie ta bez tłuszczu), dwie średniej wielkości cebule, smalec, dwie marchewki, jedną pietruszkę, kawałek selera, trzy średnie ogórki kiszone, pięć ziemniaków, kilka ząbków czosnku, dwie łyżeczki ostrej papryki, łyżkę przecieru pomidorowego oraz przyprawy do smaku: sól, pieprz, liść laurowy, majeranek. Mięso kroimy w niewielką kostkę i obsmażamy na patelni na rozgrzanym tłuszczu. Następnie przekładamy je do dużego garnka i zalewamy około półtorej litra wody. Na pozostałym tłuszczu obsmażamy wszystkie warzywa, a więc drobno posiekaną cebulę, marchewkę, pietruszkę oraz seler. Składniki dodajemy do zupy. Następnie do gotującego się wywaru wsypujemy dwie – trzy łyżeczki czerwonej, mielonej papryki. Zupa powinna mieć intensywnie czerwony kolor. Dodajemy również łyżkę przecieru pomidorowego, pieprz, sól, ząbki czosnku oraz liście laurowe. Całość gotujemy pod przykryciem przez około dwie godziny na wolnym ogniu.
Po pół godzinie do zupy gulaszowej dodajemy pokrojone w drobną kostkę ogórki konserwowe. Ziemniaki gotujemy w oddzielnym garnku w mundurkach. Gdy będą już wystarczająco miękkie, wówczas obieramy je ze skórki i kroimy w średniej wielkości talarki. Należy je rozłożyć do miseczek tuż przed podaniem zupy. Na samym końcu zupę doprawiamy jeszcze majerankiem i odrobiną cukru.
Zupa gulaszowa jest potrawą smaczną i pikantną, którą można serwować przede wszystkim w chłodniejsze dni, bowiem danie to będzie nas idealnie rozgrzewać. Na gorąco można ją podawać z dodatkiem śmietany.
Wieprzowy bogracz z kluseczkami
Gulasz wywodzący się z Węgier stał się bardzo szybko podstawą do przygotowywania różnych smacznych dań. Jednym z nich jest wyśmienita zupa gulaszowa. Zupa węgierska z kociołka jest potrawą prostą w przyrządzeniu, chociaż obecnie do jej przygotowywania juz coraz rzadziej wykorzystywany jest specyficzny kociołek. Kociołek, o którym mowa, nosi nazwę „bogracz„. To właśnie to naczynie służyło niegdyś do przyrządzania węgierskiej zupy gulaszowej, którą zajadali się pasterze oraz rolnicy. Bogracz stanowił emaliowany kocioł, najczęściej wykonywane z miedzi lub stali nierdzewnej. Na Węgrzech można było odnaleźć różne kociołki, które różniły się od siebie pojemnością oraz kształtem.
Do przyrządzania zupy gulaszowej wykorzystywany był kociołek, który rozszerzał się ku górze. Najczęściej był on dodatkowo wyposażany w kawałek łańcucha, który dawał możliwość podwieszenia naczynia na trójnogu. Dzisiaj mianem „bogracz” określa się już nie tylko słynny kociołek, ale także właśnie zupę gulaszową, przygotowywaną na bazie mięsa wieprzowego. Na bazie tej zupy kucharze bardzo często przyrządzali także wiele innych dań, między innymi paprykarz (do którego zamiast mięsa dodawano kiełbasę oraz ziemniaki), zupę rybną oraz tak zwany slambuc. To ostatnie danie przygotowywane było tylko nad ogniskiem, a składało się w głównej mierze z boczku, papryki, cebuli oraz łazanek.
Do przygotowania wieprzowej zupy bogracz z kluseczkami będziemy potrzebować następujące składniki: osiemset gramów wołowiny bez kości, pięćdziesiąt gramów słoniny (może być też smalec), dwie średniej wielkości cebule, dwie żółte lub zielone papryki, jeden pomidor, trzy marchewki, dwie pietruszki, pięć ziemniaków, łyżeczka słodkiej papryki w proszku, dwa ząbki czosnku, łyżeczka kminku, pieprz oraz sól. Słoninę należy stopić na patelni (również jeśli zamierzamy użyć smalcu). Na patelnię wrzucamy drobno pokrojoną cebulę, smażąc ją do momentu, aż nabierze jednolitego, brązowawego koloru. Razem z cebulą podsmażamy mięso. Następnie przekładamy je do garnka i zalewamy dwoma szklankami wody. W tym samym czasie na patelni podsmażamy wszystkie pozostałe warzywa, a więc marchewkę, pomidory, pietruszkę oraz ziemniaki.
Podsmażone warzywa dodajemy do mięsa, wszystko dusimy przez około pięć minut. Jeśli wody jest za mało, wówczas należy dodać jej jeszcze odrobinę. Dodajemy ząbki czosnku oraz kminek. Kiedy mięso będzie wystarczająco miękkie, wówczas do garnka wsypujemy dwie łyżeczki papryki i dolewamy tyle wody, by nasza zupa gulaszowa miała wystarczająco gęstą konsystencję. Przyprawiamy pieprzem i solą, podajemy z pieczywem.
Prosty drobiowy strogonow
Dla wielu osób gulasz stanowi danie bardzo podobne do popularnej potrawy, określanej mianem strogonow. Rzeczywiście, oba dania mają wiele wspólnego. Zarówno gulasz, jak i strogonow są potrawami typowo jednogarnkowymi. Dodatkowo dania przyrządzane są na podstawie podobnych składników. Strogonow jest dość powszechnie znaną potrawą, którego oficjalna nazwa brzmi boeuf stroganow.
Nazwa tego dania wywodzi się od nazwiska hrabiego Pawła Stroganowa, który w XIX wieku działał jako dyplomata rosyjski. Potrawa prawdopodobnie po raz pierwszy została przyrządzana przez jednego z francuskich kucharzy, który w latach dwudziestych XIX wieku był kucharzem cesarza Aleksandra I. Strogonow w odróżnieniu od gulaszu jest potrawą najczęściej przygotowywaną na bazie polędwicy krajanej w długie paski. Podobnie jak tradycyjna zupa węgierska z kociołka, tak również strogonow wzbogacany jest dodatkowo ogórkami kiszonymi, pieczarkami, cebulą oraz przecierem pomidorowym.
Strogonow jest daniem rosyjskiego pochodzenia, które należy gotować według określonej receptury. Niegdyś potrawę tą przyrządzano głównie na bazie mięsa wołowego, ale obecnie można zetknąć się także z innymi wersjami strogonowa, między innymi z odmianą drobiową. Drób jak wiadomo jest nieco mniej tłustym mięsem, z tego więc względu, na jego podstawie można przyrządzić nieco mniej kaloryczną potrawę.
W naszym kraju strogonow jest daniem, które bardzo często pojawia się na różnego rodzaju imprezach, takich jak na przykład przyjęcia weselne. Potrawa ta jest dość prosta w przyrządzeniu, a na dodatek błyskawicznie stawia na nogi. Do przyrządzenia prostego drobiowego strogonowa będziemy potrzebować następujące składniki: pół kilograma mięsa drobiowego, jedna średniej wielkości cebula, dwie marchewki, cztery ogórki konserwowe, jedna czerwona papryka, dwieście pięćdziesiąt gramów pieczarek, pół szklanki gęstego przecieru pomidorowego, jedna łyżeczka papryki słodkiej, jedna łyżeczka papryki ostrej, olej, szklanka wody oraz przyprawy: sól, pieprz. Mięso drobiowe należy umyć, osuszyć i pokroić w drobne kawałki. Ogórki, paprykę oraz marchewki kroimy w niewielką kostkę, natomiast cebulę oraz pieczarki w plasterki. Do garnka wlewamy olej i stawiamy na ogniu. Kiedy będzie wystarczająco rozgrzany, wówczas wrzucamy mięso wraz z pokrojonymi warzywami, pamiętając, by składniki cały czas mieszać. Gdy mięso przestanie być surowe, wówczas dodajemy cebulę oraz pieczarki. Wszystko razem gotujemy przez około piętnaście minut. Po tym czasie dodajmy przecier pomidorowy oraz zmieloną paprykę. Do smaku doprawmy solą i pieprzem. Jeśli danie będzie zbyt rzadkie, wówczas można je zagęścić za pomocą mąki.
Sycąca z mięsem mielonym i pieczarkami
Jednym z najbardziej znanych dań węgierskich jest bez wątpienia gulasz, na bazie którego powstała niezwykle smaczna i sycąca zupa gulaszowa. Jej podstawowym składnikiem jest mięso wołowe, cebula, papryka oraz smalec. Co ciekawe, zupa gulaszowa początkowo było przyrządzane jedynie przez pasterzy, którzy do jej gotowania używali charakterystycznego kociołka, określanego mianem bogracz. Dzisiaj wieprzowy bogracz z kluseczkami jest daniem bardzo chętnie serwowanym w wielu węgierskich restauracjach, chociaż już nie zawsze potrawa ta przygotowywana jest za pomocą metalowego kociołka, podwieszanego na ogniu. Tradycyjną węgierską zupę gulaszową najczęściej przyrządza się w dużych garnkach.
Sycąca zupa gulaszowa z mięsem mielonym i pieczarkami nie jest trudna w przygotowaniu, więc przyrządzić ją może każda, nawet początkująca gospodyni domowa, która nie poznała jeszcze wszystkich sekretów sztuki kulinarnej. Do przyrządzenia sycącej zupy gulaszowej będziemy potrzebować trzysta gramów mięsa mielonego wieprzowego lub mieszanego, dwie czerwone papryki, puszkę pomidorów, dwieście gramów pieczarek, kilka większych ziemniaków, puszkę czerwonej fasolki, kilka ząbków czosnku, trzy marchewki, mały przecier pomidorowy, olej oraz przyprawy: sól, pieprz, liście laurowe, majeranek, kminek, słodką i ostrą paprykę mieloną. Przygotowując zupę gulaszową proporcje warzyw można właściwie dowolnie modyfikować, zwiększając lub zmniejszając ich ilości. Musimy jednak pamiętać, by danie to było odpowiednio sycące, musi zachować właściwą konsystencję.
W przypadku kiedy zupa wyjdzie nam nieco za gęsta, wówczas należy dodać do niej odrobinę wody. Jeśli z kolei będzie nam się wydawać, iż danie jest zbyt rzadkie, wówczas bez problemu można je zagęścić za pomocą kilku łyżek mąki. Do większego garnka wlewamy łyżkę oleju i smażymy wcześniej oczyszczone mięso. Następnie stopniowo dodajemy warzywa: pokrojoną w kostkę cebulę, paprykę, marchewkę oraz pieczarki. Ziemniaki możemy dodać do zupy lub ugotować w oddzielnym garnku i wyłożyć je na talerze tuż przed podaniem zupy. Wszystkie warzywa razem podsmażamy przez około pięć minut, a następnie dodajemy do nich pomidory z puszki (jeśli są całe, wówczas warto wcześniej je zmiksować). Zupę doprawiamy łyżeczką majeranku, dwoma łyżeczkami słodkiej papryki, jedną łyżeczką papryki ostrej, szczyptą kminku, czterema listkami laurowymi oraz solą i pieprzem.
Garnek napełniamy wodą (do poziomu warzyw) i gotujemy zupę przez około trzydzieści minut. Na końcu dodajemy do niej przecier pomidorowy oraz przecedzoną przez sitko fasolkę. Sycąca zupa gulaszowa z mięsem mielonym i pieczarkami jest prosta w przyrządzeniu i bardzo smaczna. Danie można podawać z pieczywem.
Wegetariański gulasz sojowy i z bakłażana
Chociaż gulasz zdecydowanej większości osób kojarzy się raczej z mięsną potrawą, to jednak jest to danie, które przyrządzić można w wersji wegetariańskiej. Nawet więc jeśli nie jesteś miłośnikiem mięsa możesz przygotować równie sycący oraz smaczny wegetariański gulasz sojowy. Gulasz wegetariański jest idealnym daniem dla osób, które nie spożywają mięsa. To lekkie oraz bardzo zdrowe danie, które można przygotowywać na wiele sposobów. Podstawą gulaszu wegetariańskiego jest soja oraz oczywiście warzywa, które można dowolnie ze sobą łączyć i komponować. Można więc przyrządzić zarówno gulasz z cukinią, jak i z bakłażanem.
Sposób przyrządzania gulaszu wegetariańskiego jest dość prosty, więc przygotowanie tej potrawy nie powinno nastręczyć nam specjalnych trudności. Jeśli chcemy, by w potrawie było czuć smak wszystkich warzyw, wówczas warto zrezygnować z pieczarek. W ten sposób wydobędziemy jeszcze bardziej intensywny aromat potrawy, który wzbogacić możemy dodatkowo starannie dobraną mieszanką przypraw oraz ziół.
Wegetariański gulasz sojowy prawdopodobnie wywodzi się z południowych Indii. To właśnie tam żyje wielu buddystów, których obowiązuje zakaz spożywanie mięsa wołowego. Sprawiło to, że na terenie tego państwa bardzo szybko zaczęła się rozwijać kuchnia wegetariańska, która oparta była między innymi na przepisach potraw jarskich. W jadłospisach buddystów pojawił się również wegetariański gulasz sojowy oraz gulaszowa zupa rybna.
Do przygotowania wegetariańskiego gulaszu sojowego z bakłażanem będziemy potrzebować jedną kostkę sojową, bulion warzywny, przecier pomidorowy, śmietanę, masło, bakłażana średniej wielkości, cebulę, ogórki konserwowe, łyżeczkę ostrej zmielonej papryki, oliwę oraz przyprawy: sól i pieprz. Kostkę sojową należy ugotować w bulionie warzywnym. Cebulę oraz pieczarki kroimy w drobną kostkę, dusimy na rozgrzanym na patelni maśle, doprawiamy solą i pieprzem. Następnie ugotowaną już kostkę sojową smażymy na oliwie z oliwek do momentu, aż się przyrumieni. W tym samym czasie kroimy bakłażana, którego wrzucamy do garnka. Zalewamy go wodą i gotujemy przez kilkanaście minut, po czym dodajemy do zupy kostkę sojową, pieczarki, cebulę oraz przecier pomidorowy. Gotujemy jeszcze przez jakiś czas, a na samym końcu dorzucamy pokrojone w kostkę ogórki konserwowe i dodajemy łyżeczkę ostrej zmielonej papryki. Wegetariański gulasz najlepiej smakuje z ryżem lub z kaszą gryczaną.
Gulaszowa zupa rybna
Państwo węgierskie wprawdzie nie posiada dostępu do morza, ale mimo to w wielu regionach tego kraju serwowana jest niezwykle pyszna gulaszowa zupa rybna. Jej podstawowy składnik stanowi ryba słodkowodna.
Według przekazów historycznych węgierska zupa rybna była znaną potrawą już na początku XIX wieku. Tradycyjna gulaszowa zupa rybna jest potrawą jednogarnkową i prostą w przyrządzeniu, podobnie jak wegetariański gulasz sojowy i z bakłażana. Wszystkie składniki wystarczy wrzucić do większego garnka. Najlepszą zupę rybną przyrządza się na bazie dobrej gatunkowo ryby. Jej mięso nie powinno się przede wszystkim rozpadać na drobne kawałki podczas gotowania. Taką rybą może być na przykład karp. Poza rybą do przyrządzenia węgierskiej zupy rybnej wykorzystywane są także duże ilości warzyw, zwłaszcza papryki oraz cebuli. Co jest szczególnie ważne, gulaszowej zupy rybnej nie należy przecierać. Właśnie w braku przecierania zdaje się tkwić największa tajemnica wyśmienitego smaku węgierskiej gulaszowej zupy rybnej.
W niektórych regionach Węgier zupę się przeciera, ale tak dzieje się jedynie w okolicach miasta Szeged. Na terenie państwa węgierskiego można zetknąć się z dość rozmaitymi odmianami zupy rybnej. Inna zupa jest serwowana nad Dunajem, a inna na przykład nad Balatonem. W każdym bądź razie w każdym przypadku do jej przyrządzenia używana jest ryba. Na ogół do tego celu wykorzystywany jest karp, a inne gatunki ryb mogą być jedynie dodatkiem do dania. Tradycyjną gulaszową zupę rybną przyrządza się także na bazie cebuli oraz papryki. Najlepsza jest świeża, żółta cebula. Nie stosuje się natomiast cebuli w kremie lub w proszku. Papryka natomiast może być już dodana w postaci sproszkowanej, ale smak zupy rewelacyjnie wzbogaci dodatek świeżej, ostrej papryczki.
Do przyrządzenia gulaszowej zupy rybnej będziemy potrzebować jeden kilogram filetów z ryby, trzy średniej wielkości cebule, paprykę czerwoną, koncentrat pomidorowy, kilka sztuk ogórków konserwowych, natkę pietruszki, dwie łyżki mąki oraz przyprawy: sproszkowaną ostrą i słodką paprykę, sól oraz pieprz. Filety z ryby należy dokładnie opłukać, a następnie pokroić na niewielkie kawałki, skrapiając je kilkoma kroplami soku z cytryny. Cebulę kroimy w niewielką kostkę, podsmażamy na oleju. Dodajemy do niej rybę, pokrojoną paprykę i całość zalewamy wrzącą wodą. Składniki gotujemy. W momencie, kiedy staną się miękkie, należy dodać koncentrat pomidorowy oraz doprawić zupę do smaku papryką w proszku, solą i pieprzem. Na samym końcu dodać ogórki konserwowe.
Z zacierkami, makaronem, w chlebie
Tradycyjna węgierska zupa gulaszowa może być przygotowywana na kilka sposobów. Bez względu na to czy zdecydujemy się przyrządzić to danie na bazie mięsa wołowego czy ryby, można podać je z zacierkami, makaronem lub w chlebie. Zupa gulaszowa najsmaczniejsza jest wówczas, kiedy posiada odpowiednio gęstą konsystencję. Powinna więc zawierać spore ilości papryki oraz mięsa. Bardzo ważny jest także jej naturalnie pikantny smak, który zupie nadawany jest dzięki papryce (zarówno tej świeżej, jak i sproszkowanej). Zupę gulaszową na ogół przygotowuje się na bazie mięsa wołowego. Wyjątkiem jest jedynie gulaszowa zupa rybna, która powinna być przygotowana na bazie dobrej gatunkowo ryby (na przykład karpia).
Do przygotowania gulaszowej zupy z zacierkami potrzebować będziemy osiemset gramów mięsa wieprzowego lub wołowego, paprykę, trzy średniej wielkości cebule, pięć ziemniaków, słoiczek koncentratu pomidorowego, dwa ząbki czosnku, dwie kostki rosołowe, jedną marchewkę, jedną pietruszkę, puszkę pomidorów oraz przyprawy: liście laurowe, ziele angielskie, paprykę w proszku, sól oraz pieprz. Lane kluski natomiast przygotujemy z dwóch jajek oraz z kilku łyżek mąki. Mięso dokładnie myjemy oraz oczyszczamy, kroimy w kostkę i podsmażamy na patelni. Następnie kawałki mięsa przekładamy do garnka i gotujemy w około litrze wody.
Gdy woda się zagotuje do garnka dodajemy kostki rosołowe, przyprawy oraz warzywa pokrojone w drobną kostkę. Całość gotujemy na wolnym ogniu przez około trzydzieści minut. Gdy warzywa będą już odpowiednio miękkie, wówczas do zupy dodajemy pomidory z puszki oraz koncentrat pomidorowy. Zacierkę przygotujemy z dwóch jajek, do których dodajemy tyle mąki, by wyszła nam lejąca się masa. Nie powinna ona być jednak zbyt gęsta. Rozcieramy ją w kubku na jednolitą masę, po czym wlewamy strużką do wrzącej zupy.
Równie smaczną i sycącą potrawą jest zupa gulaszowa z makaronem. Do jej przyrządzenia potrzebna będzie czerwona papryka, pół kilograma mięsa wieprzowego, seler, pietruszka, marchewka, makaron (może być na przykład typu świderki), kilka ząbków czosnku, łyżeczka ostrej zmielonej papryki, łyżeczka tymianku, kostka rosołowa, śmietana oraz oliwa z oliwek. Mięso oraz wszystkie warzywa kroimy, po czym wrzucamy do garnka z rozgrzaną oliwą. Dusimy przez około dwadzieścia minut. Następnie do składników dodajemy litr zimnej wody, wrzucamy kostkę rosołową i gotujemy przez kwadrans. Na koniec wrzucamy makaron i gotujemy, aż stanie się miękki.
Dodajemy śmietanę. Wykwintnym daniem jest również zupa gulaszowa w chlebie. Podaje się ją po wcześniejszym rozkrojeniu chleba wzdłuż (miąższ należy wyjąć ze środka).
Sos do placków ziemniaczanych
Placki ziemniaczane są potrawą, które pozornie z gulaszem mają niewiele wspólnego. W rzeczywistości jednak danie to bardzo często serwowane jest z dodatkiem sosu gulaszowego, który sprawia, że cała potrawa jest jeszcze bardziej smaczna.
lacki ziemniaczane same w sobie są dość prostą w przyrządzeniu potrawą, przygotowywaną z ziemniaków smażonych na oleju. Składnikiem tego dania są starte surowe ziemniaki, do których dodaje się mąkę, cebulę oraz jajka. W niektórych regionach placki podaje się z kwaśną śmietaną oraz cukrem. Za najbardziej smakowite placki ziemniaczane uznaje się jednak te, które są serwowane z sycącym sosem gulaszowym. Nieco mniej znane są placki ziemniaczane wypiekane na blasze, które wywodzą się głównie z terenów Beskidów. Do tej potrawy wykorzystywane są jedynie starte ziemniaki oraz sól. Taką masę układa się na blaszce do pieczenia. Potrawa ta na Śląsku podawana jest ze skwarkami, z masłem lub ze śmietaną.
Placki ziemniaczane z sosem gulaszowym są daniem smacznym, ale pracochłonnym, podobnie jak wieprzowy bogracz z kluseczkami czy inne potrawy kuchni węgierskiej. Jest to nieco złożona potrawa, której smak jest wydobywany w głównej mierze przez pikantny gulasz wołowy. Samo wykonanie placków ziemniaczanych raczej nie powinno nam sprawić większych trudności. Znacznie bardziej skomplikowany w przyrządzeniu jest natomiast sos do placków ziemniaczanych, z którego właściwym wykonaniem na ogół mamy sporo problemów.
Do przygotowania gulaszowego sosu do placków ziemniaczanych będziemy potrzebować kilogram mięsa wieprzowego (może być też mięso wołowe), cztery łyżki mąki, litr bulionu warzywnego, dwie średniej wielkości cebule, dwie czerwone papryki, ząbek czosnku, dwieście gramów pieczarek, olej, przecier pomidorowy oraz przyprawy: liście laurowe, ziele angielskie, słodką i ostrą paprykę w proszku, sól i pieprz. W garnku gotujemy bulion.
Następnie do wywaru dodajemy mięso, które wcześniej delikatnie rumienimy na patelni. Dorzucamy liście laurowe oraz ziele angielskie. Cebulę kroimy w drobną kostkę i smażymy na tłuszczu, dorzucamy do sosu. Dodajemy również przeciśnięty przez praskę czosnek (lub drobno posiekany). Pieczarki i paprykę kroimy, dusimy, by wyparowała z nich woda. Następnie warzywa przekładamy do garnka i gotujemy razem z mięsem. Pod koniec gotowania dodajemy przecier pomidorowy, paprykę w proszku, sól oraz pieprz. Gotowym sosem gulaszowym polewamy placki ziemniaczane.
Kluski śląskie z gulaszem
Z dodatkiem gulaszowego pikantnego sosu może być serwowanych wiele dań. Sos do placków ziemniaczanych i do klusek śląskich możemy wykonać podobnie, na bazie gulaszu.
Kluski śląskie to danie, które stanowi rodzaj klusek ziemniaczanych przyrządzanych na podstawie ugotowanych ziemniaków, połączonych z mąką ziemniaczaną. Mogą stanowić samodzielne danie, okraszone słoniną, jak i również być dodatkiem do dań mięsnych, na przykład do sycącego i smacznego gulaszu. Kluski śląskie są powszechnie znaną potrawą na terenie województwa śląskiego, gdzie podawane są na dwa sposoby. Mogą być one przyrządzane tylko i wyłącznie z ziemniaków i z mąki, a mogą być również serwowane jako tak zwane kluski czarne. Do ziemniaków wówczas dodaje się surowe ziemniaki, które są przecierane na masę ziemniaczaną.
Kluski śląskie przygotujemy z ziemniaków oraz z mąki ziemniaczanej. Ziemniaki gotujemy, a następnie przeciskamy przez prasę. Następnie wkładamy do większego naczynia, do którego wsypujemy kilka łyżek mąki. Całość zagniatamy jako ciasto (nie powinno ono mieć ani zbyt rzadkiej ani zbyt gęstej konsystencji). Następnie z ciasta formujemy wałek, który dzielimy na mniejsze części, z których lepimy nieduże kuleczki. W środku wciskamy palcem dziurę. Kluski gotujemy w osolonej i wrzącej wodzie przez kilka minut, do momentu, aż wypłyną na powierzchnię. Gdy kluski będą już gotowe, wówczas możemy zabrać się za przygotowanie sosu gulaszowego.
Do jego przyrządzenia będziemy potrzebować pół kilograma mięsa wołowego lub wieprzowego, kostki rosołowe, jedną większą cebulę, dwa ząbki czosnku, posiekaną pietruszkę oraz przyprawy: ziele angielskie, liście laurowe, sól oraz pieprz. Mięso starannie myjemy oraz oczyszczamy z błon. Kroimy na mniejsze kawałki, a następnie smażymy na patelni na rozgrzanym oleju. Dodajemy drobno posiekaną cebulę oraz czosnek. Kiedy mięso oraz warzywa zarumienią się, wówczas przekładamy je do garnka, do którego wlewamy około litra wody. Wrzucamy kostki rosołowe i wszystkie składniki gotujemy przez około pół godziny. Powstały sos doprawiamy solą, pieprzem, zielem angielskim oraz listkami laurowymi.
Jeśli sos gulaszowy do klusek śląskich będzie miał zbyt gęstą konsystencję wówczas należy dodać do niego kilka łyżek wody. Jeśli z kolei będzie nam się wydawać, iż nasz sos jest za rzadki, wówczas możemy zagęścić go śmietaną lub mąką.