5 sekretów na pełnowartościowy lunch do pracy Pobierz już teraz      
Diety wegańskie 🥘

Smaczne kluski i makarony – łatwe przepisy kulinarne na pasty

15 Mins read
spirulina 2 Smaczne kluski i makarony - łatwe przepisy kulinarne na pasty

Najpopularniejszy jest oczywiście makaron spaghetti, podawany z różnymi sosami i składnikami – spaghetti z sosem pomidorowym, spaghetti bolognese, spaghetti z mięsem mielonym, spaghetti ze szpinakiem itd. Osoby, które lubią dania mięsne z pewnością przyrządzą sobie spaghetti z mięsem mielonym lub spaghetti bolognese – tutaj głównymi składnikami są: pomidory, mielona wołowina, cebula, marchewka, seler naciowy. W tradycyjnym spaghetti nie może zabraknąć także sera żółtego, który ścieramy na tarce o grubym oczku i którym posypujemy gorący makaron i sos. Popularna włoska potrawą jest także lasagne – danie przygotowywanie z makaronu w postaci dużych, prostokątnych płatów, przekładanych farszem z mięsa mielonego, szpinaku, pomidorów i innych składników.

Bardzo pyszny i bardzo pożywny jest makaron cannelloni, który ma postać rurek o średnicy 3 cm, wypełnianych najróżniejszym farszem.

Osoby lubiące mięsne, sycące potrawy mogą przyrządzić cannelloni z mięsem mielonym i pomidorowym sosem passata, którym polewamy rurki. Następnie zapiekamy je w piekarniku. Wyśmienicie smakuje także makaron cannelloni ze szpinakiem. Rurki nadziewamy farszem ze szpinaka, układamy je w naczyniu żaroodpornym, smarujemy śmietaną, posypujemy startym serem żółtym i zapiekamy w piekarniku. Do popularnych dań włoskich należy także makaron z pesto (sosem przyrządzanym na bazie bazylii lub na bazie pomidorów).

wloska cannelloni Smaczne kluski i makarony - łatwe przepisy kulinarne na pasty

Makaron Cannelloni nadziewany ricottą i szpinakiem z sosem pomidorowym

Jak włoska kuchnia obfituje w najróżniejsze odmiany makaronów, tak polska kuchnia oferuje różnorodne odmiany klusek ziemniaczanych. Oczywiście nie może zapomnieć o domowym makaronie do rosołu, którego smak jest nieporównywalnie lepszy od makaronu kupionego w sklepie. W różnych regionach Polski przygotowuje się nieco inne kluski ziemniaczane, nazywane kluskami szarymi, kluskami śląskimi, kluskami z mięsem itd. Chętnie spożywamy także kopytka z serem.

Jeśli chcemy szybko przyrządzić pyszną zupę, zamiast makaronu możemy zrobić błyskawiczne lane kluski, do których potrzebujemy jedynie jajko, mąkę, wodę i sól.

Jak zrobić domowy makaron?

Dzisiaj przyrządzanie nawet najbardziej wymyślnych potraw i dań jest o wiele proste niż było to kilkadziesiąt lat temu. Współcześnie w sklepach znajdziemy wszystkie produkty i gotowe składniki dań, w domu wystarczy tylko połączyć składniki w jedno. Jednocześnie najnowsze sprzęty kuchenne – miksery, blendery, wielofunkcyjne roboty kuchenne znacznie ułatwiają i przyspieszają wykonanie ciasta, zrobienie masy na placki i torty, przygotowanie sosów, zapiekanek i wielu innych dań. Jednak każdy, kto próbował np. chleba, makaronu lub klusek ziemniaczanych domowej roboty przyzna, iż smakują one zdecydowanie lepiej od tych kupionych w sklepie.

Wykonanie domowego makaronu nie jest ani bardzo czasochłonne ani trudne, a rosół z takim domowym makaronem smakuje naprawdę pysznie. Możemy nieco przyspieszyć pracę, w szczególności krojenie makaronu na cienkie nitki przy pomocy specjalnej maszynki, która zdecydowanie przyspiesza końcowy etap przygotowania makaronu. Jak przygotować domowy makaron?

  • Składniki (dla 2-3 osób): 1 szklanka mąki; 1 jajko; 2-3 łyżki wody; szczypta soli.
  • Przygotowanie: Szklankę mąki wysypujemy na blat stolnicy lub możemy przesiać ją przez sitko, w środek wbijamy jajko, dodajemy 1 łyżkę wody i zagniatamy ciasto. W trakcie zagniatania dodajemy jeszcze jedną lub dwie łyżki wody w zależności od tego jaką konsystencję będzie miało ciasto (zależy to od jakości jajka). Dobre ciasto na makaron powinno być sprężyste, dość ścisłe i nieco twarde do ugniatania. Niektórzy dodatkowo dzielą takie ciasto na 2-3 kawałki i zagniatają je. Następnie przykrywamy ciasto ściereczką i pozostawiamy na 1 godzinę. Po tym czasie rozwałkowujemy ciasto na stolnicy posypanej mąką na grubość 1 milimetra. Po dokładnym rozwałkowaniu zostawiamy na chwilę ciasto do przeschnięcia, a następnie składamy ciasto na połowę i kroimy nożem na cienkie paseczki. Jeśli robimy makaron na rosół możemy użyć wspomnianej maszynki do krojenia ciasta na cienkie nitki.

Makaron jest już gotowy – wystarczy pozostawić go do przeschnięcia, a później ugotować w lekko osolonej wodzie. Jeśli przyrządzamy domowy makaron, warto od razu przygotować większą jego ilość. Część możemy przechowywać w szczelnie zamkniętym pojemniku i wykorzystać innego dnia.

 

Przepisy na włoskie spaghetti

Spośród tradycyjnych potraw kuchni włoskiej na całym świecie rozpowszechniły się i spopularyzowały pizza i makaron spaghetti. W każdym zakątku świata zjemy pizzę na cienkim cieście i pyszne spaghetti z sosem pomidorowym. Włoskie spaghetti to przede wszystkim makaron przygotowany wedle tradycyjnej, starej receptury i odpowiedni sos pomidorowy z dużą ilością ziół prowansalskich, stosowanych obficie w kuchni włoskiej.

Makaron spaghetti można podawać z najróżniejszymi sosami i dodatkami i zawsze będzie on pysznym, sycącym i bardzo pożywnym daniem. Jeśli chcemy, aby spaghetti było naprawdę pożywne i by zaspokoiło na dobre głód, możemy przygotować spaghetti z mięsem mielonym. Wówczas na patelni podsmażamy najpierw cebulę z czosnkiem, dodajemy marchew i seler pokrojone w kostkę, następnie mięso mielone doprawione pieprzem i wlewamy szklankę wody. Dusimy wszystkie składniki do momentu aż mięso zmieni kolor (ok. 15-20 minut). Po tym czasie dodajemy pomidory pokrojone w dużą kostkę, przyprawiamy bazylią i solą i dusimy przez następne 15 minut. Pomidory mają się rozpaść, a wszystkie składniki mają być miękkie.

Jeśli chcemy zachować włoski charakter tej potrawy, możemy przygotować spaghetti z sosem bolognese, którego główne składniki to: pomidory, mielona wołowina, cebula, marchewka, seler naciowy, przyprawy (oregano, czarny pieprz, liść laurowy) oraz obowiązkowy świeżo starty ser parmezan na wierzch. Inna pyszna odmiana tej potrawy to spaghetti carbonara. W tej wersji główną rolę poza makaronem pełni wędzony boczek oraz śmietana (kremówka lub tortowa). Na patelni podsmażamy cebulę, dodajemy boczek, później dolewamy śmietanę rozbełtaną z jajkiem. Doprawiamy pieprzem, solą, bazylią.

jak zrobic makaron 1 Smaczne kluski i makarony - łatwe przepisy kulinarne na pasty

Tagliatelle bolognese z ziołami i parmezanem, włoski makaron

Miłośnicy zdrowej i wegetariańskiej kuchni z pewnością będą zachwyceni spaghetti ze szpinakiem. Na patelni podsmażamy cebulę aż się zarumieni, następnie dodajemy do niej pokrojony szpinak (świeży lub mrożony) oraz posiekany drobniutko czosnek. Dusimy przez 10-15 minut. Szpinak mieszamy z makaronem i posypujemy startym parmezanem. Jeszcze inaczej będzie smakowało spaghetti z tuńczykiem. W tym wypadku olej z tuńczyka podgrzewamy w rondelku, następnie dodajemy pokrojoną cebulę i czosnek i później rozdrobnionego tuńczyka. Dodajemy również śmietanę oraz pokrojone pomidory.

Zielone i czerwone pesto z makaronem

Zwykły, tradycyjny makaron może smakować naprawdę różnorodnie w zależności od tego, z czym go podamy. Zawsze będzie to potrawa pożywna, sycąca, która przypadnie do gustu zarówno zwolennikom sycących, mięsnych potraw, jak i miłośnikom lekkich, wegetariańskich dań.

Spaghetti bolognese, spaghetti z mięsem mielonym lub spaghetti carbonara będą z pewnością smakować osobom lubiącym mięsne potrawy, natomiast spaghetti ze szpinakiem to idealna potrawa dla osób stosujących zdrową, warzywną dietę.

Wyśmienicie smakuje także makaron z pesto. Miłośnicy włoskiej kuchni z pewnością polubią tak podawany makaron. Osobom mało obeznanym z kuchnią śródziemnomorską wyjaśniam od razu, iż pesto to rodzaj sosu, wykonywany na bazie bazylii. Tradycyjne pesto ucierało się w moździerzu, ale współcześnie możemy wykorzystać blender. Do wykonania pesto potrzebujemy: 1 duży pęczek bazylii (ok. 100 g), 1 garść orzeszków pinii (około 50 g), 1 ząbek czosnku, 40-50 g startego sera parmezan lub pecorino, około 100 ml oliwy z oliwek, sok z cytryny, sól, pieprz. Wkładamy do blendera listki bazylii, lekko podprażone orzeszki pinii, czosnek i szczyptę soli. Miksujemy, wlewając powoli połowę oliwy z oliwek . Gdy pasta jest cały czas gęsta, dodajemy jeszcze oliwy. Następnie dodajemy starty parmezan i resztę oliwy tak, by pesto było wilgotne. Doprawiamy solą, sokiem z cytryny i pieprzem. Przekładamy pesto do słoiczka i na wierzch wlewamy kilka łyżeczek oliwy. Gotowe pesto mieszamy z ugotowanym makaronem (np. penne)

Powyższe pesto to tradycyjne, zielone pesto na bazie bazylii. Możemy także przygotować makaron z czerwonym pesto, w którym podstawowy składnik stanowią pomidory. Potrzebujemy 1/2 szklanki suszonych pomidorów w zalewie, 1/2 szklanki oliwy z suszonych pomidorów, 1/2 puszki pomidorów w sosie pomidorowym, 10 ziarenek czerwonego pieprzu, 3 czubate łyżki orzeszków pinii, oliwę z oliwek, starty parmezan, czosnek, garść listków bazylii i przyprawy do smaku. W tym wypadku także miksujemy wszystkie składniki w blenderze. W trakcie miksowania dodajemy stopniowo oliwy tak, by pesto było gęste i wilgotne. Po wykonaniu mieszamy czerwone pesto z jeszcze ciepłym makaronem. Smacznego!

wloskie makarony kochamy je 2 Smaczne kluski i makarony - łatwe przepisy kulinarne na pasty

Makaron Tagliatelle z zielonym szpinakiem z pomidorami, groszkiem oraz kiełkami microgreen

Włoskie cannelloni

Włoska kuchnia obfituje w najróżniejsze potrawy z makaronem, a sam makaron może mieć wiele różnych odmian. W zależności od rodzaju potrawy, stosuje się do niej inny rodzaj makaronu. Makaron spaghetti, lasagne, penne, anellini, bucatini, capellini, fettucine to tylko niektóre rodzaje włoskich makaronów, które różnią się między sobą wyglądem, sposobem przygotowania oraz przeznaczeniem.

Jeszcze inny rodzaj włoskiego makaronu to cannelloni, który wyglądem przypomina rurki o średnicy około 3 cm. Wyjątkowość tej odmiany włoskiego makaronu polega na tym, że nadziewa się go różnymi składnikami, a nie miesza np. z pesto lub sosem – jak zdecydowaną większość innych makaronów.

Włoski makaron cannelloni można nadziewać różnymi składnikami. Jeśli lubimy łączyć makaron z mięsem, możemy przygotować cannelloni z mięsem mielonym. Do przygotowania nadzienia potrzebujemy: opakowanie makaronu cannelloni, 0,5 l sosu pomidorowego passata, 60 dag mięsa mielonego, 1 duża cebula, 2 ząbki czosnku, 0,5 startego żółtego sera, jajko, sól, pieprz, oregano, bazylia, opcjonalnie kieliszek czerwonego wina. Na patelni podsmażamy posiekaną cebulę i drobno pokrojony czosnek, dodajemy do tego mięso i podsmażamy je, podlewając je wodą i winem. Dusimy mięso do momentu aż wyparuje płynny sos. Dodajemy następnie przyprawy i odstawiamy mięso do ostygnięcia. Następnie mieszamy mięso z jajkiem i dwiema garściami żółtego sera.

Tak przygotowanym farszem nadziewamy rurki cannelloni, a następnie układamy je w żaroodpornym naczyniu posmarowanym masłem. W międzyczasie podgrzewamy sos pomidorowy passata, doprawiając go solą, pieprzem i oregano. Polewamy rurki sosem i posypujemy żółtym serem. Pieczemy w temperaturze około 180 stopni Celsjusza przez około 25-30 minut.

Włoski makaron cannelloni wyśmienicie smakuje także ze szpinakiem lub z pieczarkami. Podsmażamy mrożony lub świeży szpinak na patelni, dodajemy jajko, posiekany czosnek i sól, dodajemy około 100 g śmietany, mieszamy. Wypełniamy rurki tak przyrządzonym szpinakiem, układamy je w naczyniu żaroodpornym, smarujemy śmietaną, posypujemy serem żółtym i pieczemy. Możemy z powodzeniem przyrządzić także cannelloni z pieczarkami lub cannelloni z kurczakiem.

Jak zrobić i podać makaron lasagne?

Włoską kuchnię kojarzymy natychmiast z kilkoma potrawami i składnikami: pizzą, warzywami – pomidorami, oliwkami, sałatą, makaronami i ziołami prowansalskimi. Kuchnia włoska, wchodząca w skład kuchni śródziemnomorskiej, należy do jednych z najzdrowszych kuchni świata dzięki obecności dużej ilości warzyw i owoców, ryb, owoców morza, niskiej zawartości mięsa i tłuszczów zwierzęcych. Z kuchnią włoską kojarzymy także od razu wszelkiego rodzaju makarony. Spaghetti, penne lub cannelloni podane z różnymi sosami i dodatkami są naprawdę pysznymi, sycącymi i bardzo pożywnymi potrawami, odpowiednimi na każdą okazję.

sycaca lasagna Smaczne kluski i makarony - łatwe przepisy kulinarne na pasty

Pikantna lasagne zapiekana w zapiekance z serem

Poza makaronem spaghetti, lasagne wydaje się być najpopularniejszym włoskim makaronem. Lasagne to makaron w postaci dużych, prostokątnych płatów, podawany najczęściej w formie zapiekanki – płaty makaronu lasagne przekłada się warstwami farszu i zapieka w piekarniku. W zależności od składników, jakie będą dominować w farszu, pyszne lasagne będzie smakowało różnorodnie i za każdym razem inaczej. Najczęściej do przygotowania tej potrawy używa się mięsa mielonego i szpinaku. Część osób przed przygotowaniem potraw gotuje makaron lasagne, część natomiast używa lasagne bez gotowania.

Potrzebne składniki: 1 opakowanie makaronu lasagne, 1 opakowanie mrożonego szpinaku, 0.5 kg mięsa mielonego, żółty ser, 1 duży pomidor, koncentrat pomidorowy, kilka ząbków czosnku, małe opakowanie śmietany, 1 cebula, łyżka mąki, łyżka masła, kostka rosołowa. Przygotowanie: mielimy i przysmażamy mięso mielone z pokrojoną cebulą. Mrożony szpinak rozmrażamy na patelni, dodajemy łyżkę masła, wciskamy kilka ząbków czosnku i na końcu dodajemy 2 łyżki śmietany. Następnie przygotowujemy sos do przekładania lasagne: w małym naczyniu rozpuszczamy kostkę rosołową we wrzątku i mieszamy z 2 łyżeczkami przecieru pomidorowego, następnie dodajemy ten sos do podsmażonej na patelni cebuli, chwilę smażymy, a później dodajemy śmietanę wymieszaną z mąką i przyprawy.

Następnie w naczyniu żaroodpornym posmarowanym masłem wykładamy płaty makaronu lasagne, na nie dajemy ser żółty, szpinak, mięso mielone, polewamy je sosem i znów makaron i kolejne składniki. Układamy kilka takich warstw, polewając każdą sosem. Na wierzchu układamy pokrojony w plasterki pomidor i przyprawiamy świeżą bazylią.

Sposób na kluski ziemniaczane i śląskie

We włoskiej kuchni znajdziemy ogromny wybór najróżniejszych makaronów – spaghetti, lasagne, penne, cannelloni i inne, natomiast polska kuchnia pochwalić się może różnorodnością klusek ziemniaczanych. W zależności od regionu Polski i w zależności od indywidualnych gustów na stołach możemy znaleźć szare kluski, kluski ziemniaczane z mięsem, kluski ziemniaczane z twarogiem, kluski śląskie i inne. Każdy region w Polsce i zapewne każdy kucharz posiadają nieco inny przepis na pyszne i pożywne kluski ziemniaczane, które wyśmienicie smakują jako dodatek do mięsa lub jako danie główne.

Do przyrządzenia zwykłych, tradycyjnych klusek ziemniaczanych potrzebujemy: 4 ugotowane ziemniaki, 2 ziemniaki surowe, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 3-4 kopiaste łyżki mąki pszennej, 1 jajko, sól. Przygotowanie: gotujemy 4 ziemniaki i zaraz po ugotowaniu ugniatamy je dobrze, a 2 surowe ziemniaki ucieramy na tarce z drobnym oczkiem, nadmiar wody odsączamy na sitku. Gotowane i surowe ziemniaki łączymy razem, wbijamy do nich jajko i ucieramy na jednolitą masę. Dodajemy mąkę i sól i ponownie dokładnie mieszamy. Następnie formujemy z masy niewielkie kluski (pamiętajmy, że podczas gotowania zwiększą one nieco swoją objętość). W garnku gotujemy około 1,5 l osolonej wody, gdy woda będzie wrzała wrzucamy do niej łyżką niewielkie kluski. Po wypłynięciu gotujemy je przez 3 do 5 minut. Wybieramy je z wody łyżką cedzakową. Podajemy je z surówką.

Modyfikując nieco ten prosty przepis, możemy w efekcie uzyskać różne odmiany klusek ziemniaczanych. Szare kluski, znane i popularne przede wszystkim w Wielkopolsce wykonuje się z surowych ziemniaków, które ucieramy na tarce, a następnie mieszamy z mąką, jajkiem, solą i pieprzem. Podaje się je zazwyczaj z kiszoną kapustą, czasem podsmaża się je przed podaniem na patelni na boczku i cebuli. Kluski śląskie, z charakterystyczną dziurką na środku, charakterystyczne są oczywiście dla kuchni śląskiej. Wykonuje się je z ugotowanych ziemniaków i mąki ziemniaczanej, czasem dodaje się do takiej masy jeszcze jajko.

leniwe 2 Smaczne kluski i makarony - łatwe przepisy kulinarne na pasty

Część osób lubi kluski ziemniaczane na słodko, wówczas można jeść je z twarogiem wymieszanym z cukrem, natomiast inni wolą kluski ziemniaczane z mięsem. Wszystkie one są bardzo proste w przygotowaniu i bardzo smaczne.

Kopytka z serem na słodko

Potrawy z ziemniaków wydają się być jednymi z najpopularniejszych i najchętniej spożywanych przez Polaków. Wystarczy popatrzeć na kuchnie regionalne w Polsce i w każdym regionie znajdziemy jakąś odmianę klusek ziemniaczanych, pyz, placków ziemniaczanych lub kopytek. Szybkie w przygotowaniu i bardzo pożywne potrawy z ziemniaków jemy zazwyczaj w dwóch odsłonach: na słodko (np. kopytka z serem, kluski ziemniaczane z twarogiem) lub na „ostro” (np. kluski ziemniaczane z mięsem, pyzy śląskie z sosem, szare kluski z kiszoną kapustą i skwarkami id.).

Do bardzo sycących i lubianych dań z ziemniaków należą kopytka. Do przygotowania kopytek z serem na słodko potrzebujemy: 1 kg ziemniaków, 25 dag twarogu, 6 łyżek mąki, 2 łyżki mąki ziemniaczanej, 1 jajko, 0.5 szklanki bułki tartej, 0.5 kostki masła, sól. Przygotowanie: Gotujemy ziemniaki, a następnie mielimy je w maszynce razem z twarogiem. Na stolnicę wykładamy zmielone ziemniaki i dodajemy mąkę, mąkę ziemniaczaną, jajko. Zagniatamy ciasto z tych składników. Z ciasta formujemy długie wałki o średnicy około 3 cm, spłaszczamy je lekko i kroimy na niewielkie kawałki. Kopytka gotujemy w osolonej wodzie przez około 2 minuty (od momentu wypłynięcia). Gotowe kopytka możemy polać roztopionym masłem, roztopionym masłem wymieszanym z bułką tartą (w rondelku roztapiamy masło, dodajemy bułkę tartą i smażymy chwilę) lub cukrem.

Jeśli chcemy, by kopytka były naprawdę słodkie, możemy do ziemniaków zmielonych razem z serem, mąki, mąki ziemniaczanej i jajka dodać cukier puder (około 4 łyżki) i z tych składników zagnieść ciasto. Takie słodkie kopytka podajemy albo od razu po ugotowaniu albo lekko je podsmażamy na patelni na maśle. Wyśmienicie smakują z jogurtem lub ze śmietaną.

Możemy spotkać się także z przepisami na kopytka leniwe. Czym różnią się one od tradycyjnych kopytek? Zawierają przede wszystkim więcej sera. Na 1.5 kg ziemniaków potrzebujemy 1 kg twarogu półtłustego, 2 jajka, 0.5 szklanki mąki pszennej, 0.5 szklanki mąki ziemniaczanej, kostkę masła, 4 łyżki cukru, 3 łyżki bułki tartej. Ugotowane ziemniaki przeciskamy dwukrotnie przez praskę razem z serem (lub mielimy w maszynce). Do takiej masy dodajemy mąkę i jajka i zagniatamy ciasto. Dalej postępujemy tak jak w powyższych przepisach.

leniwe 1 Smaczne kluski i makarony - łatwe przepisy kulinarne na pasty

Lane kluski – na mleku i do zupy

Każdy, kto spróbował kiedyś makaronu domowego wyrobu, wie, że smakuje on zdecydowanie inaczej niż gotowy makaron kupowany w sklepach. Współcześnie jednak niewiele osób robi domowy makaron do rosołu – szybciej i wygodniej jest kupić torebkę gotowego już makaronu. Jeśli brakuje nam czasu na przyrządzenie takiego makaronu, możemy spróbować zrobić szybkie kluski lane, które doskonale zastąpią makaron w zupie pomidorowej, jarzynowej, grzybowej lub w rosole. Do przyrządzenia takich lanych klusek potrzebujemy: 2 jajka, 3 – 4 łyżki mąki pszennej, 1 łyżka wody, szczypta soli. Przygotowanie: do małego garnka wbijamy 2 jajka, dodajemy mąkę, wodę i sól i miksujemy wszystkie składniki. Możemy także wymieszać je dokładnie łyżką. W osobnym garnku gotujemy lekko osoloną wodę. Do wrzącej wody wlewamy łyżką niewielkie ilości masy, dzięki czemu w efekcie powstaną niewielkie kluseczki. Wlewamy delikatnie partie masy, mieszając cały czas powstałe już kluski lane. Po ugotowaniu kluski odcedzamy i podajemy z zupą. Możemy także przyrządzać takie lane kluski na gotującej się zupie – wtedy do przecedzonej już zupy np. pomidorowej, grzybowej lub do rosołu wlewamy niewielkimi partiami masę, mieszając delikatnie powstające kluseczki.

Takie szybkie i proste w przygotowaniu lane kluski możemy także podawać z mlekiem. W tym wypadku także potrzebujemy 2 jajka, 2-3 łyżki mąki, trochę soli. Ciasto na lane kluski powinno być bez grudek i dosyć lejące. Niewielkie porcje ciasta wlewamy do gotującego się, gorącego mleka.

Podobną konsystencję jak kluski lane mają kluski półfrancuskie i kluski francuskie. Zasadniczą różnicą w ich przyrządzaniu jest dodawanie masła do ciasta. Najpierw w misce ucieramy masło, do niego dodajemy mąkę, jajko, sól i tyle wody, by powstała dość gęsta masa. Przygotowując kluski francuskie, pamiętajmy o dodaniu do masła i mąki osobno żółtka i osobno piany ubitej z białka. Do klusek półfrancuskich dodajemy do ucieranej masy trochę proszku do pieczenia. Po dokładnym wyrobieniu nabieramy zagrzaną w gorącej wodzie łyżką masę i formując ją o brzeg garnka w kształt kuli, wrzucamy do gotującej się wody. Takie kluski francuskie gotujemy kilka minut od momentu wypłynięcia i wyciągamy cedzakową łyżką. Oczywiście kluski francuskie i półfrancuskie podajemy jako osobne danie, polewając je roztopionym masłem.

Sosy do makaronów i klusek

Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie pożywnego i sycącego obiadu, zawsze świetnym rozwiązaniem jest makaron z sosem – danie szybkie i zaspokajające głód. Spaghetti z sosem pomidorowym to klasyczne danie kuchni włoskiej, znane na całym świecie i błyskawiczne w przygotowaniu. Do klasycznego sosu pomidorowego do makaronu potrzebujemy: 3 pomidory, kilka ząbków czosnku, natkę pietruszki, cebulę, kilka listków bazylii, trochę oliwy, słodką sproszkowaną paprykę, curry, sól, pieprz, starty żółty ser do posypania. Przygotowanie: pomidory, oliwę, natkę pietruszki i bazylię mielimy w blenderze do momentu aż powstanie jednolity sos. Ząbki czosnku przeciskamy przez praskę i podsmażamy na oliwie razem z drobno posiekaną cebulą aż cebula uzyska złocisty kolor. Kiedy cebula z czosnkiem zarumienią się, dolewamy do niej przygotowany wcześniej sos pomidorowy. Całość podgrzewamy na ogniu, mieszając od czasu do czasu, do momentu aż wyparuje woda, a sos będzie dosyć gęsty. Sos doprawiamy solą, pieprzem, papryką – wedle uznania. Makaron podajemy z sosem, całość posypujemy startym serem żółtym.

Ciekawym rozwiązaniem jest makaron z sosem pieczarkowym. Do przygotowania takiego sosu potrzebujemy: 20 dag pieczarek, 1 cebulę, 1 ząbek czosnku, niepełną szklankę śmietany, łyżkę mąki, natkę pietruszki, oliwę oraz bulion warzywny. Najpierw oczyszczamy i kroimy pieczarki. Na patelni podsmażamy na rozgrzanej oliwie drobno pokrojoną cebulę. Jak cebula zarumieni się, dodajemy czosnek i pokrojone pieczarki. Dodajemy soli i czekamy aż pieczarki będą przesmażone. Wtedy dolewamy bulion warzywny i dusimy wszystkie składniki. W oddzielnym naczyniu mieszamy mąkę z wodą i dodajemy śmietanę. Kiedy pieczarki będą już miękkie, dodajemy do nich śmietanę i nadal dusimy wszystkie składniki. Sos pieczarkowy podajemy z makaronem, na wierzchu posypujemy natką pietruszki.

Jeśli lubimy ser , z powodzeniem możemy przyrządzić pyszny sos serowy do makaronu. Potrzebujemy jedynie 10 dag sera pleśniowego, 10 dag sera żółtego, 1 opakowanie śmietany o 30% zawartości tłuszczu. Do garnka wlewamy śmietanę i podgrzewamy na małym ogniu. Gdy śmietana będzie gorąca, wrzucamy do niej pokruszony ser pleśniowy i starty ser żółty i podgrzewamy je tak długo aż ser się rozpuści. Cały czas pamiętajmy o mieszaniu sosu. Gdy sos będzie miał jednolitą konsystencję, ściągamy go z ognia i podajemy z makaronem.

You may also like
Diety wegańskie 🥘

Podróż przez kontynentalne smaki: przegląd 10 najlepszych kuchni Europy

6 Mins read
Wakacyjne podróże po Europie to nie tylko okazja do odkrywania malowniczych miejsc, ale również eksploracja wyjątkowych smaków, które definiują kulturę danego kraju….
Diety wegańskie 🥘

3 imponujące letnie sałatki idealne na Twój świąteczny stół

3 Mins read
Zaprzyjaźnianie się z sałatką nie jest trudne dzięki tym kreatywnym kombinacjom – jeden z tych łatwych przepisów z pewnością będzie idealnie pasował…
Diety wegańskie 🥘

Pyszny baleron - Dlaczego baleron aż tak nam smakuje!? - Wartości odżywcze i kaloryczność

15 Mins read
Okazuje się, że wszystko za sprawa tłuszczu… a przynajmniej prawie wszystko, bo oczywiście ważny jest sposób przygotowania tej wędliny. Natomiast to właśnie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *