5 sekretów na pełnowartościowy lunch do pracy Pobierz już teraz      
Diety wegańskieKuchnie świata

Tradycyjna polska kuchnia to nie tylko schabowy – przegląd 10 najpopularniejszych polskich dań

10 Mins read
polskie dania 5 Tradycyjna polska kuchnia to nie tylko schabowy - przegląd 10 najpopularniejszych polskich dań

Polacy mają długą historię bycia doskonałymi kucharzami, a wiele tradycyjnych przepisów jest przygotowywanych do dziś. Na tej liście 10 najpopularniejszych polskich dań, które każda mama powinna spróbować, koniecznie dwóch pierwszych i przejrzeć całą resztę idąc regionami bo jest w czym wybierać!

Jeśli szukasz kilku tradycyjnych polskich potraw, którymi możesz się delektować, mamy dla Ciebie listę 10 najpopularniejszych, których powinna spróbować każda mama! Pierogi to jedno z dań, które jest dostępne w dwóch różnych formach. Wersja gotowana podawana jest jako przystawka lub dodatek, natomiast pierogi smażone jada się jako danie główne. Można je również znaleźć z różnymi nadzieniami, takimi jak kiszona kapusta i wieprzowina lub serek wiejski z grzybami i cebulą. Inny ulubiony produkt Polaków? Kiełbasa, która jest często spożywana przez miłośników mięsa w całej Polsce. Nie trzeba dodawać, że istnieje wiele innych pysznych polskich przepisów, które czekają na wypróbowanie, więc jeśli chcesz wiedzieć, co jeszcze pokocha Twoja rodzina, czytaj dalej nasze wpisy na blogu!

Pierogi: W przeciwieństwie do innych krajów, które mają swoje własne wersje, Polska ma dwa rodzaje pierogów, gotowane i smażone. Podaje się je jako przystawkę lub danie główne i są one dostępne z różnymi nadzieniami, takimi jak kiszona kapusta z wieprzowiną lub ser farmerski z grzybami i cebulą.

polskie dania 4 Tradycyjna polska kuchnia to nie tylko schabowy - przegląd 10 najpopularniejszych polskich dań

Kiełbasa: Jest to jedno z najpopularniejszych mięs spożywanych przez Polaków, ponieważ można ją przygotować na różne sposoby

Kuchnia polska

Kuchnia polska jest jedną z najbardziej urozmaiconych kuchni w Europie. Charakteryzuje ją różnorodność smaków, na które wpływ miały kuchnie państw sąsiedzkich. W różnych regionach kraju jada się różne potrawy a jeśli nawet są do siebie podobne to różnią się smakiem i składnikami. Duży wpływ na naszą kuchnię jak już wspomniałam mieli sąsiedzi. Rosjanie pozostawili tu barszcz i lubiane przez nas pierogi.

A Austriacy strudel jabłkowy. Różnice w smakach widać do dziś choć potrawy rozprzestrzeniły się po całym kraju. Receptury przyrządzania regionalnych potraw przekazywane są z pokolenia na pokolenie. Dzięki możliwości podróżowania i mieszkania praktycznie gdzie się chce, potrawy na przykład z Podhala trafiają na mazurskie stoły. Polska jest krajem tradycjonalistów choć lubimy wszelkie zachodnie rozwiązania. Chętnie korzystamy z Fast Foodów ale najlepiej smakują nam potrawy, które znamy z domu mamy i babci. I za to kuchnia polska jest bardzo ceniona, choć niezbyt rozumiana w świecie.

Kuchnia śląska

Tradycyjna polska kuchnia to nie tylko schabowy - przegląd 10 najpopularniejszych polskich dań

Każdy rejon naszego kraju słynie z nieco innych specjałów i błędem jest stwierdzenie, że kuchnia polska jest całkowicie jednorodna. W kuchni polskiej wyróżniamy na przykład kuchnię śląską, która jest chyba najbardziej wyrazista rzez swoją odmienność od pozostałych kuchni naszego kraju. Na Śląsku zjada się tradycyjnie żurek.

Kuchnia ta łączy w sobie tradycje czeskie, słowackie, ale także węgierskie i czeskie. Kuchnia ta jest znacznie bardziej tłusta i ciężko strawna niż kuchnie z pozostałych regionów naszego kraju. Dodatkowo, kuchnia śląska słynie z kotletów mielonych, do których w tym rejonie akurat dodawane są drobno skrojone kawałki warzyw. Zwyczaj dodawania warzyw do tych kotletów akurat nie jest rozpowszechniony w innych częściach kraju.

Najbardziej jednak chyba znana potrawa śląska to kluski śląskie, niemal całkiem obce w innych regionach Polski, a uwielbiane przez Ślązaków. Jeśli będziemy ww typowej śląskiej restauracji, warto spróbować właśnie tychże klusków. Są one tłuste, ale bardzo smaczne.

Najbardziej popularne polskie dania

Tradycyjna polska kuchnia to nie tylko schabowy - przegląd 10 najpopularniejszych polskich dań

Według wszelkich opinii, najbardziej popularne polskie dania to schabowy z kapusta, jak i bigos, a także flaki i pierogi. Pierogi nie asa tylko polskie, bo są podawane nawet w Argentynie, jednakże pierogi ruskie można uznać za typowo polskie jeśli wiemy, że tylko u nas w ten sposób się je podaje.

Nasza kuchnia nie jest wolna od naleciałości z innych krajów. Na przykład z Litwy przywędrował do nas słynny chłodnik, którego już tak często się niestety w naszych rodzimych restauracjach nie podaje.

Samo centrum kraju to przede wszystkim flaczki, północ bardziej znana jest z lubienia dań zrobionych z jabłek i oczywiście ryb, bo północ naszego kraju ma dostęp do morza. Osoby, które odwiedzą nasze wschodnie rubieże, powinni szukać naleciałości ukraińskich, białoruskich, ale także tatarskich. Podlasie i Lubelszczyzna uwielbiają ziemniaki. Jeśli chodzi o centrum kraju, to poza wspomnianymi flakami, można także poznać tutaj wszelkiego rodzaju skarby lasów, a więc dania z grzybów są bardzo popularne. Popularne są tutaj dania z drobiu.

Kuchnia Wielkopolska

Kuchnia Wielkopolska, to kuchnia w której ziemniaki grają pierwsze skrzypce. Jednak nie tylko, jest to region, w którym najwcześniej uprawiano pomidory. Dziś bardzo popularne są tu również szparagi. Region wielkopolski słynie z zalewajki, czyli zupy cebulowej o wyjątkowym smaku. Z okresu przed zaborami kuchnia wielkopolska słynie z dziczyzny, drobiu, wołowiny i wieprzowiny. Z tego okresu pochodzą również znane wszystkim andruty kaliskie, marynowane borowiki i słynne piwo noteckie.

Kuchnia wielkopolska słynie również z tak zwanego gziku. Jest to śmietanowo- twarogowy sos, który przyrządza się z twarogu, śmietany z dodatkiem cebuli, kopru, rzodkiewki i przypraw. Z kuchni tej wywodzą się również różnego rodzaju kluchy i najsłynniejsze w Polsce pyzy z nadzieniem mięsnym lub podawane z sosem. Bardzo popularne są tu również kluski gotowane na parze podawane na słodko lub do mięsnych sosów. Z Wielkopolski pochodzi również smaczna kaczka z jabłkami. Znamy również rogale marcińskie oblane likierem i posypane skórką pomarańczową, podawane 11 listopada w dniu św. Marcina.

Kuchnia Warmińska i Mazurska

Kuchnia warmińska i mazurska. Warmia i Mazury to region, który w swojej kuchni wymieszał dwie tradycje, polską i niemiecką. W kuchni tej przeważa smak słodko- kwaśny. Kuchnia warmińska i mazurska obfituje w mięso i kluski. Upodobanie to to wpływ kuchni niemieckiej. W tradycyjnej kuchni warmińskiej i mazurskiej używa się duże ilości śmietany i ziół. Z kuchni tej wywodzą się wyjątkowe wędliny, barszcz i oczywiście flaczki. Kuchnia warmińska to przede wszystkim znana grochówka, kapuśniak i zupa fasolowa. Są to wyjątkowe i bardzo lubiane przez Polaków zupy.

Na Mazurach specjalnością są zupy rybne a także żurek i niepowtarzalna czernina. Tutaj też podaje się ryby z jabłkiem i kotleciki ziemniaczane z ostrym mięsnym nadzieniem zwane fraszynkami.

polskie dania 5 Tradycyjna polska kuchnia to nie tylko schabowy - przegląd 10 najpopularniejszych polskich dań

Na Mazurach można również zjeść wyjątkowe w smaku wędzone trocie i węgorze. W kuchni wszystkich gospodyń mazurskich i warmińskich koniecznie musi być wędzona słonina, świeże masło, śmietana a także majeranek, kminek i kardamon. Bez tych składników nie można przyrządzić żadnej warmińskiej ani mazurskiej potrawy.

Kuchnia Pomorza i Kaszub

Region Pomorza i Kaszub jest terenem obfitującym w ryby. Kuchnia ta słynie zarówno z ryb morskich jak i słodkowodnych. Ryby przyrządza się tu na różne sposoby. Kaszubi śledzie dodają nawet do jajecznicy a z węgorza przyrządzają bardzo smaczne flaki. W tej kuchni mięso jedzone jest bardzo rzadko. Popularny jest tu drób a szczególnie gęś. Z mięsa wyrabia się tu kiełbaski i kiszki. Specjalnością tego regionu jest rylec. Jest to galareta z nóżek, z drobno posiekanych kawałków mięsa zakwaszonych octem.

W kuchni pomorskiej i kaszubskiej podaje się również duże ilości kaszy gryczanej zwanej bukwitą. Podaje się tu również plince, czyli placki ziemniaczane smażone z cebulą i cukrem. Jednak podstawą kuchni kaszubskiej są ryby. Śledź i łosoś goszczą na stołach niemal każdego dnia. Podaje się je na wszystkie możliwe sposoby. Gotowane, pieczone czy smażone nie ma znaczenia, tu szczególnie smakują wyjątkowo. Kaszuby mają swój specyficzny klimat, który kształtuje nawet ich kuchnię.

Kuchnia polska – TOP 10 przepisów kulinarnych

Kuchnia polska to przede wszystkim bigos, kapuśniak, kaszanka, żurek i kotlet schabowy. Tak wynika z ankiety przeprowadzonej wśród Polaków na zlecenie Makro Polska. Zebraliśmy dla was przepisy na najbardziej charakterystyczne, typowe polskie dania. Zobaczcie sprawdzone przez naszych czytelników przepisy na barszcz żurek, gołąbki, pierogi z kaczą mąką i wiele innych dań, które na co dzień goszczą w polskich domach.

polskie dania 1 Tradycyjna polska kuchnia to nie tylko schabowy - przegląd 10 najpopularniejszych polskich dań

Codzienna dieta Polaka składa się głównie z obfitych zup – barszczu, flaków czy krupniku

1. Kuchnia polska to nie tylko kotlety schabowe – sprawdźmy pyszne FLAKI

Polska zupa flakowa zwana „Flakami” lub traktat o polskich zupach w ogóle, na przykład przepisy na barszcz i krupnik. Może być nieco inna niż tradycyjny przepis z Kijowa – tym razem z klopsikami z ryżu zamiast kaszy gryczanej! Na koniec polecam Wam moją ulubioną polską kaszankę („Kiszkę”). Z dużą ilością cebuli będzie się doskonale komponować z podsmażanymi ziemniakami lub przed podaniem na gorąco dodać kilka kawałków boczku! W Polsce jest wiele potraw, które trudno nazwać egzotycznymi: pierogi ruskie (smażone pierogi z kapustą) i placki ziemniaczane znane jako

2. Gołąbki – liście kapusty wypełnione ryżem i mięsem mielonym, a następnie gotowane w sosie pomidorowym

Gołąbki śląskie wypełnione są mięsem mielonym, grzybami i ryżem gotowanym w rosole lub sosie pomidorowym. Można je jeść zarówno na ciepło, jak i na zimno. Potrawę przygotowuje się z dużych liści kapusty, które przed nadziewaniem blanszuje się przez około pięć minut, aby nieco zmiękły – zazwyczaj nakłada się farsz na jedną stronę każdego liścia i zwija tak, aby całkowicie przykryć farsz (jakby robiąc kopertę).

polskie dania 3 Tradycyjna polska kuchnia to nie tylko schabowy - przegląd 10 najpopularniejszych polskich dań

Po przygotowaniu wszystkich gołąbków, wkładamy je ściśle do garnka, w którym gotuje się na wolnym ogniu słonina z boczkiem, pokrojoną cebulą i marchewką, doprawiona solą, pieprzem i liśćmi laurowymi

4. Flaki – danie to zawiera flaki, czyli żołądek zwierzęcia po uboju

Flaki to tradycyjne polskie danie, które jest bardzo popularne w wielu krajach świata. Istnieją przepisy z różnymi składnikami – niektóre zawierają mączne pierogi lub ziemniaki. Najczęściej jednak flaki podawane są bez żadnych dodatków.

Na polską kuchnię miały wpływ różne kultury, które w pewnym okresie zamieszkiwały Polskę i wniosły wielki wkład w jej kulturę i tradycje. Na przykład polska kaszanka (zwana „czerniną”) zawiera krew kaczą zmieszaną z kawałkami mięsa z kości, ozorem wołowym i suszonymi owocami, takimi jak śliwki lub rodzynki; mieszanina ta była gotowana przez kilka godzin, aby osiągnąć gęstą konsystencję podobną do dżemu lub marmolady. Ponadto polska kiełbasa.

5. Bigos – tradycyjny gulasz

którego głównymi składnikami są: kiszona kapusta, grzyby, szynka lub boczek oraz inne mięsa

Tradycyjny bigos z kiszonej kapusty to charakterystyczna polska potrawa, która znana jest na całym świecie. Najczęściej podawana jest w okresie Świąt Bożego Narodzenia. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby przepis na bigos z kiszonej kapusty wykorzystywać przez cały rok. Poniżej podam Wam przepis na wykonanie bigosu z kiszonej kapusty.
Bigos z kiszonej kapusty

Czas przygotowania: 5-6 godzin gotowania + 4-5 godzin na przygotowanie

Składniki: kapusta kiszona 500 gramów, 500 gramów wrzącej wody, mięso – 600 gramów (około 1 kg), cebula 2 sztuki, seler 3 łodygi, liście laurowe

polskie dania 2 Tradycyjna polska kuchnia to nie tylko schabowy - przegląd 10 najpopularniejszych polskich dań

6. Zupa gulaszowa

Pożywna zupa z kawałków wołowiny gotowanych do miękkości w wodzie z dodatkiem warzyw takich jak cebula pomidory seler marchew ziemniaki liść laurowy tymianek pieprz sól papryka ziele angielskie kminek majeranek pietruszka koperek lub lubczyk

7. Kiełbasa mmm po prostu pyszna

Kiełbasa jest zazwyczaj wędzona, ale może być również grillowana na węglach dla dodatkowego smaku.

Kiełbasa jest zazwyczaj wędzona, ale można ją również grillować nad węglem, aby uzyskać dodatkowy smak. Wędzenie wydobywa z mięsa jego naturalną słodycz i słony smak, podczas gdy grillowanie nadaje mu dodatkową chrupkość, która doskonale uzupełnia śniadaniowe potrawy, takie jak jajka!
W Polsce wędzenie kiełbas nie jest niczym niezwykłym. Jednak w niektórych krajach, takich jak Włochy i Niemcy, gdzie wędzenie mięsa wprowadzono już w czasach starożytnych, preferuje się grillowanie mięsa na rożnie lub bezpośrednio nad węglem, zamiast używania pieca, ponieważ ta technika gotowania daje bardziej wyrazisty smak, który nie może się równać z innymi metodami dostępnymi od tamtego czasu!

Smak wspaniałej polskiej kiełbasy jest trudny do pobicia, ale czy wiesz, że można ją przyrządzać na wiele różnych sposobów? Kiełbasa jest zazwyczaj wędzona przed grillowaniem na otwartym ogniu, aby uzyskać dodatkowy smak. Niektórzy ludzie lubią je również smażyć lub opiekać na kuchence!

7. Galaretowaty sos żurawinowy

To danie składa się z całych jagód, które zostały ugotowane, aby stworzyć zagęszczony sos, który po ostygnięciu przypomina galaretkę

8. Pączki (wymawiane jako poonczusie) – smażone w głębokim tłuszczu

Pączek (staropolskie i śląskie: krepel) – w kuchni polskiej wyrób cukierniczy w postaci ciasta drożdżowego z mąki pszennej, uformowany w lekko spłaszczoną kulę mieszczącą się w dłoni i smażony na głębokim tłuszczu (smalec, frytura wołowa, olej lub cerata, dawniej także masło klarowane) na ciemnozłoty kolor lub pieczony w wysokiej temperaturze na jasnozłoty kolor. Tradycyjnie przed smażeniem pączki wypełnia się dżemem lub marmoladą. Obecnie pączki nadziewane są najczęściej po usmażeniu: najczęściej marmoladą wieloowocową lub konfiturą różaną.

Słowo „pacho” oznacza „kulę”, więc to ciasto tłumaczy się dosłownie jako pączki w kształcie kuli, gdzie znajdziemy zarówno wersje na bazie drożdży, które są znane od czasów średniowiecza, ale także biorą swoją nazwę od łudząco podobnie wyglądających odpowiedników zwanych krejpakami (tak – te wyglądają niemal identycznie).

Pączek to rodzaj smażonego ciasta o kształcie i wielkości mieszczącej się w dłoni. Robi się je z mąki pszennej, smalcu lub frytury wołowej, a następnie smaży na głębokim tłuszczu na złoty kolor, co nadaje im charakterystyczny kolor. Tekstura powinna być chrupiąca na wierzchu, ale miękka pod spodem, aby nie rozpadały się, gdy się w nie wgryziesz; niektórzy lubią je, ponieważ nie są wcale tłuste! Pęczusie oznaczają również „pączek”, co sprawiło, że wielu Polaków określa ten słodki przysmak tym mianem od wczesnych lat 1900 – choć według legendy nie istniało wtedy żadne konkretne słowo określające, jak pierwotnie nazywano pachces. Obecnie jednak większość osób nadziewa je dżemami: najczęściej malinowym

 

Zainteresują Cię także:
Kuchnie świata

Kuchnia norweska – zaskakujące dania, kultura i jedzenie spożywane w Norwegii

8 Mins read
Norwegia ma do zaoferowania nie tylko wyjątkowy krajobraz, ale także imponujące możliwości kulinarne. Na kuchnię norweską duży wpływ ma klimat skandynawski z…
Kuchnie świata

Kuchnia peruwiańska - 13 pysznych dań kuchni peruwiańskiej, które Cie zaskoczą!

4 Mins read
Kuchnia peruwiańska dopiero niedawno eksplodowała na międzynarodowej scenie kulinarnej, ale Peruwiańczycy zawsze szaleli na punkcie kulinarnego dziedzictwa swojego narodu i niezłomnie trzymają…
Diety wegańskie

Pyszny baleron - Dlaczego baleron aż tak nam smakuje!? - Wartości odżywcze i kaloryczność

15 Mins read
Okazuje się, że wszystko za sprawa tłuszczu… a przynajmniej prawie wszystko, bo oczywiście ważny jest sposób przygotowania tej wędliny. Natomiast to właśnie…

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *